aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Problemy ze zbytem

18 czerwca 2005

Kto przetrzymał ten stracił. Ceny zbóż są teraz niższe niż po żniwach. Na dodatek rolnicy nie mają gdzie sprzedać ziarna. Większość elewatorów na razie go nie przyjmuje i nie wiadomo nawet do kiedy potrwa taki zastój. W najgorszej sytuacji są gospodarze, którzy mają do sprzedania kukurydzę.

Pan Marian ma jeszcze w magazynach 40 ton kukurydzy. Od ubiegłorocznych żniw nie sprzedał ani tony, bo był przekonany, że ceny pójdą w górę. W trochę lepszej sytuacji jest pan Janusz, który zaryzykował i większość zbiorów sprzedał tuż po żniwach. 10 ton kukurydzy, które mu zostały chce sprzedać hodowcom drobiu.

Nie pamięta, aby w poprzednich latach były takie problemy ze skupem. Spadły ceny nie tylko kukurydzy, ale też wszystkich innych zbóż. W porównaniu do stawek sprzed kilku miesięcy rolnicy stracili średnio blisko 100 złotych na tonie. Problemem są nie tylko ceny, ale też to, że zboża i kukurydzy nie ma gdzie sprzedać. Skup prowadzi jeszcze tylko jarosławska firma Provimi.

Problemy wzięły się też stąd, że wielu rolnikom nie udało się sprzedać zboża w ramach tak zwanego zakupu interwencyjnego - według nowych unijnych zasad. Część ziarna nie spełniało norm jakościowych.


POWIĄZANE

Światowa produkcja zbóż osiągnie 2,854 mld ton w 2024 r., co stanowi nowy rekord...

Pierwszy Europejski Kongres Sorgo Akt założycielski: utworzenie europejskiego se...

Wielu plantatorów zbóż przekonało się już o zasadności zaprawiania materiału sie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę