aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Producenci chcą droższego chleba

30 czerwca 2005

Piekarze skarżą się, że pieczywo jest zbyt tanie. Chcą zagwarantowaniaceny minimalnej i przepisów, które wyeliminują z rynku szarą strefę.

W Polsce zarejestrowanych jest ok. 11 tys. piekarni, z czego zaledwie 195 to zakłady średnie i duże. Rynek jest więc bardzo rozdrobniony. - W najbliższych latach upadnie około pięciu tysięcy piekarni - przewiduje Alberto Lozano Platonoff z Uniwersytetu Szczecińskiego, który prowadzi badania branży piekarniczej. - Najpierw łączyły się młyny. Z 1000 zostało 300, to samo będzie z piekarniami - mówi.

W badaniach uczestniczy 95 producentów pieczywa, po kilku z każdego województwa, proporcjonalnie do liczby mieszkańców. Wybierano te, które wyróżniają się w regionach wysoką jakością produkcji.

Za najbardziej groźne dla swojej branży piekarze uznali szarą strefę (ok. 2,4 mld zł strat rocznie na wartym prawie 8 mld zł rynku), brak współpracy między producentami, zatory płatnicze, silną promocję substytutów pieczywa, zmianę nawyków żywieniowych klientów oraz napływ zagranicznych firm z dużym kapitałem. Słabo też ocenili współpracę z sieciami dyskontowymi i hipermarketami.

Od 1999 r. Polacy jedzą coraz mniej pieczywa. Wybierają inne rodzaje żywności, bo jest jej po prostu więcej, ale także z przekonania, że pieczywo tuczy. Dlatego piekarze, zrzeszeni w zarejestrowanej od wczoraj fundacji o nazwie Instytut Integracji i Rozwoju Polskich Producentów Pieczywa Polskie Pieczywo, chcą organizować wspólne akcje promocyjne.


POWIĄZANE

Światowa produkcja zbóż osiągnie 2,854 mld ton w 2024 r., co stanowi nowy rekord...

Pierwszy Europejski Kongres Sorgo Akt założycielski: utworzenie europejskiego se...

Wielu plantatorów zbóż przekonało się już o zasadności zaprawiania materiału sie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę