Propozycja wprowadzenia zerowego wskaźnika odłogowego na jesień 2007 i wiosnę 2008

19 lipca 2007
Podczas posiedzenia Rady Ministrów Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli, które odbyło się 16 lipca br., Komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, Mariann Fischer Boel, ogłosiła zamiar przedłożenia Komisji wniosku o wprowadzenie zerowego wskaźnika odłogowego dla jesiennego i wiosennego siewu zbóż (odpowiednio w 2007 i 2008 r.) ze względu na ciągle pogarszającą się sytuację na rynku zbóż.

Tegoroczne, niższe niż przewidywane zbiory w całej liczącej już 27 państw Unii (265,5 mln ton) spowodowały pod koniec roku gospodarczego 2006/2007 zmniejszenie dostaw oraz rekordowy wzrost cen. Odnotowano znaczny spadek zapasów interwencyjnych – z 14 mln ton na początku roku 2006/2007 do obecnego poziomu 2,5 mln ton, z czego większość to znajdujące się na Węgrzech zapasy kukurydzy. We wszystkich krajach z wyjątkiem Hiszpanii tegoroczne zbiory jęczmienia i pszenicy okazały się średnie, a w państwach członkowskich Europy Zachodniej utrzymujące się wysokie opady spowodowały przerwy i opóźnienia w zbiorach.
Komisja przewiduje, że dzięki wprowadzeniu zerowego wskaźnika odłogowego rolnicy z Unii Europejskiej wyprodukują w 2008 r. dodatkowe 10 do 17 mln ton, które pozwolą załagodzić trudną sytuację na rynku.
Wniosek dotyczy jedynie jesiennego siewu w 2007 r. i wiosennego w 2008 r.
Uczestniczący w obradach sekretarz stanu Maciej Jabłoński podkreślił, że propozycja jest jeszcze nadal analizowana w Polsce. Zaznaczył, że dyskusja na temat odłogowania powinna być przeprowadzona w ramach przeglądu okresowego z uwzględnieniem wpływu tego mechanizmu na szereg innych elementów WPR.


POWIĄZANE

Jak podaje ARiMR do 17 sierpnia wypłacono rolnikom łącznie 1,79 mld zł z tytułu ...

Odpowiedź na pytanie – kiedy zbierać kukurydzę? – wydaje się oczywista. Gdy będz...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 10 sierpnia 2022 r. do Wicepremiera...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę