Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Propozycja wprowadzenia zerowego wskaźnika odłogowego na jesień 2007 i wiosnę 2008

19 lipca 2007
Podczas posiedzenia Rady Ministrów Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli, które odbyło się 16 lipca br., Komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, Mariann Fischer Boel, ogłosiła zamiar przedłożenia Komisji wniosku o wprowadzenie zerowego wskaźnika odłogowego dla jesiennego i wiosennego siewu zbóż (odpowiednio w 2007 i 2008 r.) ze względu na ciągle pogarszającą się sytuację na rynku zbóż.

Tegoroczne, niższe niż przewidywane zbiory w całej liczącej już 27 państw Unii (265,5 mln ton) spowodowały pod koniec roku gospodarczego 2006/2007 zmniejszenie dostaw oraz rekordowy wzrost cen. Odnotowano znaczny spadek zapasów interwencyjnych – z 14 mln ton na początku roku 2006/2007 do obecnego poziomu 2,5 mln ton, z czego większość to znajdujące się na Węgrzech zapasy kukurydzy. We wszystkich krajach z wyjątkiem Hiszpanii tegoroczne zbiory jęczmienia i pszenicy okazały się średnie, a w państwach członkowskich Europy Zachodniej utrzymujące się wysokie opady spowodowały przerwy i opóźnienia w zbiorach.
Komisja przewiduje, że dzięki wprowadzeniu zerowego wskaźnika odłogowego rolnicy z Unii Europejskiej wyprodukują w 2008 r. dodatkowe 10 do 17 mln ton, które pozwolą załagodzić trudną sytuację na rynku.
Wniosek dotyczy jedynie jesiennego siewu w 2007 r. i wiosennego w 2008 r.
Uczestniczący w obradach sekretarz stanu Maciej Jabłoński podkreślił, że propozycja jest jeszcze nadal analizowana w Polsce. Zaznaczył, że dyskusja na temat odłogowania powinna być przeprowadzona w ramach przeglądu okresowego z uwzględnieniem wpływu tego mechanizmu na szereg innych elementów WPR.


POWIĄZANE

Analiza cen zbóż (w szczególności pszenicy) na Ukrainie i w Polsce pozwala stwie...

Na początku września odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę