aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Protesty sadowników

24 sierpnia 2004

Ledwo skończyły się blokady zakładów przetwórczych z powodu zbyt niskich cen skupu wiśni, a już grożą nam kolejne protesty. Tym razem chodzi o jabłka przemysłowe.

Wszystko wskazuje na to, że ten sezon upłynie sadownikom pod znakiem blokad oraz niekończących się negocjacji z właścicielami zakładów przetwórczych. Pierwszym punktem sporu były wiśnie, których skup właśnie się zakończył. - Koszty jeśli chodzi o koszty produkcji takie jak opryski, paliwo, sprzęt do produkcji są niesamowicie drogie i nie radzimy sobie w tej chwili i dlatego będziemy protestowali -powiedział sadownik Daniel Starczewski

Protesty przyniosły skutek. Zakłady przetwórcze podniosły ceny skupu, ale porozumienie nie było przestrzegane zbyt długo. Ponieważ za kilka tygodni rozpoczyna się sezon na jabłka przemysłowe, sadownicy postanowili już teraz rozpocząć negocjacji na temat cen skupu. Rozmowy na ten temat miały się odbyć w tej sali. Niestety nie odbyły się. - Większość zakładów skupiona w Krajowej Unii Producentów Soków zbojkotowała te rozmowy, nie uczestniczyła w nich - poinformował Mirosław Maliszewski ze Związku Sadowników RP.

Obecna cena skupu jabłek przemysłowych wynosi 23 gr. To tylko o 2 gr. mniej niż żądają sadownicy. W czym więc problem? Problem polega na tym, że sezon na jabłka rozpocznie się dopiero we wrześniu. Wtedy dostawców będzie dużo i ceny owoców spadną w dół. Aby tego uniknąć sadownicy chcą ustalić z zakładami przetwórczymi ceny minimalne. - Związek postuluje, żeby była ustalona cena minimalna na poziomie 25 gr. przez cały sezon, chcemy, żeby w okresie rzekomej nadpodaży produkcji utrzymać cenę zadowalającą producentów - powiedział Mirosław Maliszewski.

W czwartek w starostwie grójeckim rozmowy niestety nie odbyły się, gdyż Krajowa Organizacja Producentów Soków odmówiła w niej udziału. Co więcej Związek Sadowników został oskarżony o próbę monopolizacji rynku o czym producenci soków zawiadomili Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.


POWIĄZANE

Ukraińcy wyręczyli rząd polski w rozwiązaniu problemu z niekontrolowanym importe...

Rolnicy protestują w słusznej sprawie i rząd powinien bardzo szybko zasiąść z ni...

Uprawa grochu jest prosta. Nie wymaga dużych nakładów. Pozytywnie wpływa na zdro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę