Pszenica durum złotym interesem?

22 kwietnia 2004

Uprawa pszenicy durum to złoty interes - tak mówią Włosi z Sardynii, którym już brakuje pól na sianie tego zboża, używanego do produkcji słynnego, włoskiego makaronu. Dlatego przekonali niektórych rolników z Wielkopolski, że warto wejść w ten interes.

Na dobry początek podarowali im około 30 ton ziarna. W zamian, gospodarze oddali swoje pola pod zasiew. Podjęli też ryzyko, bo nie wiadomo, czy w naszym klimacie ta uprawa się przyjmie.

W Wielkopolsce pól, gdzie sieje się pszenicę durum, jest dziewięć. - Zapewnienia Włochów są o tyle istotne, że jeżeli te doświadczenia wyjdą chcemy siać w Polsce maksymalnie do 150 tys. ha, a więc jest duże zapotrzebowania, a dla nas jest dużo pracy i powinno być dosyć dobrze finansowane - mówi Franciszek Nowak ze Stowarzyszenia Dzierżawców.

W naszym kraju nikt jeszcze nie siał włoskiej pszenicy, ale kilkanaście lat temu wielkopolscy naukowcy prowadzili już badania tego ziarna. Wtedy nikt nie zaryzykował wprowadzania tych odmian do uprawy.

We Włoszech uprawa pszenicy durum zajmuje prawie połowę całego zasiewu zbóż. Tylko w Sardynii uprawia się ją na 120 tys. hektarów. Z jednego hektara zbiera się przeciętnie prawie 4,5 tony plonu.


POWIĄZANE

W skali całego świata niemal 90% wszystkich roślin kwiatowych (nasiennych) potrz...

Zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłocznie przerobiły w I pół...

W ostatnich latach i miesiącach sytuacja geopolityczna oraz rynkowa sprawiła, że...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę