Punkt zapalny

23 stycznia 2008
Istnieje groźba, że w tym roku Polska nie spełni narzuconych przez Brukselę norm zużycia biopaliwa. „Zielonego paliwa” jest na stacjach jak na lekarstwo i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie to się zmieniło. Może być też tak, że gdy w końcu się pojawią to podrożeją paliwa konwencjonalne.

Takie obrazki jak ten to na razie rzadkość. Biopaliwa na stacjach benzynowych to wciąż unikat. Tymczasem już w tym roku 3,45% wszystkich paliw wprowadzonych do obrotu powinno zawierać bio-komponenty.

Jacek Wróblewski, Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego – „To oznacza, że aby osiągnąć ten cel praktycznie w każdym litrze konwencjonalnego paliwa powinno się znaleźć po 5 procent biododatków.”

A z tym delikatnie mówiąc jest wciąż problem. Nie wszystkie bazy i terminale paliwowe są przystosowane do mieszania benzyn i oleju napędowego z biokomponentami. Na stacjach wciąż rzadkością są dystrybutory z mieszankami B-20 czy B-100.

Jacek Wróblewski, Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego – „Opóźnienie, które w tej chwili jest w I kwartale rodzi niebezpieczeństwo niezrealizowania tego celu i wszyscy się tego obawiają.”

Obawy są tym większe, że koncerny naftowe muszą się liczyć z surowymi karami za nie wprowadzenie na rynek biopaliw. Zdaniem ekspertów firmy nie mają wyjścia i za kilka miesięcy można się spodziewać znacznego przyśpieszenia.

Tomasz Pańczyszyn, Krajowa Izba Biopaliw – „Wszyscy liczący się operatorzy paliwowi, którzy będą dodawali biokomponenty są gotowi, mają infrastrukturę do tego przygotowaną.”

Pytanie jakim kosztem? Koncerny naftowe będą chciały nadrobić stracone kilka miesięcy. To zmusi ich do zaoferowania biopaliw po bardzo atrakcyjnych cenach tak, aby kierowcy kupowali je w dużych ilościach. A te straty wyrównać będzie można podnosząc cenę zwykłych paliw. Ten scenariusz jest tym bardziej prawdopodobny, że firmy paliwowe już teraz ponoszą spore nakłady związane z realizacją ustawy o biopaliwach. Budowa nowych zbiorników oraz linii produkcyjnych kosztuje i to sporo.


POWIĄZANE

Przeciwdziałanie odporności chwastów w uprawie kukurydzy. Środki redukujące popu...

W 2022 roku wystartowała kampania informacyjno-edukacyjna „Czas na zrównoważoną ...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 9 stycznia 2023 r. do Ministra Roln...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę