Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Puste kłosy

11 lipca 2003

Zdzisław Zarówny z Bytomia Odrzańskiego, jako jeden z pierwszych lubuskich rolników rozpoczął żniwa. Podobnie jak dla innych gospodarzy będą to dla niego smutne żniwa

Wczoraj do punktu skupu w Nowym Miasteczku Z. Zarówny przywiózł około 4 ton jęczmienia. To pierwsze zboże, które trafiło do ogromnego magazynu. Rolnik zebrał 2 tony jęczmienia z hektara podczas, gdy średnia wynosi około 5 ton. Trzy lata temu udało mu się zebrać 8 ton z hektara. To chyba pierwsze ziarno oddane w tej części regionu – mówi szef punktu skupu Rajmund Wójcik. Nie jest nadzwyczajnej jakości. W tym roku w zbożach źle wykształciły się kłosy, ziarno... Nie spodziewam się, aby przed punktami skupu stały kolejki.

Pogoda nie dla rolników

Z. Zarówny gospodaruje na 550 hektarach ziemi w okolicy Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka. Żeby zdążyć zebrać plony dwoma kombajnami musi rozpocząć żniwa już teraz, zwłaszcza licząc się z niekorzystną aurą. Drobni gospodarze mogą wjechać kombajnami na pola za tydzień, dwa. Ubiegły rok był koszmarny, ten jest jeszcze gorszy – mówi rolnik. Najpierw była ostra, długa zima, późna wiosna na dodatek sucha. Teraz, kiedy możemy zbierać to co pozostało, przyszły deszcze. To najlepiej pokazuje jak bardzo jesteśmy uzależnieni od pogody. Wczoraj około godz. 12.00 kombajnem wyjechał na pole pod Bytomiem Odrzańskim Arkadiusz Jastrowicz. Już podczas pierwszych badań okazało się, że zboże jest zbyt wilgotne. Przydałoby się kilka godzin słońca, jak twierdzą rolnicy sam wiatr nie wystarczy. Ja ze żniwami poczekam jeszcze jakieś dwa tygodnie – mówi Zbigniew Piętak, rolnik z Konina. Nie ma się do czego spieszyć, zbiorę może 40 proc. tego co zwykle. Mam nadzieję, że uznają suszę za klęskę.

Komisje pracują

Jak twierdzi Wanda Cichowska z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w skali województwa tegoroczne straty spowodowane niekorzystną aurą szacowane są na około 100 mln zł. Przy bardziej łaskawej pogodzie przed rokiem rolnicy stracili 75 mln zł. O dokładnych danych trudno jeszcze mówić, w tej chwili w gminach pracują komisje zajmujące się szacowaniem strat – dodaje W. Cichowska. Zdaniem Stanisława Stolarczyka rolnika z Mycielina, radnego sejmiku wojewódzkiego, stan klęski powinien zostać ogłoszony. Na wiele pól nie opłaca się wjeżdżać kombajnem - praca sprzętu będzie droższa niż wartość zbiorów. 

Kolejne żniwa odbędą się już w Unii Europejskiej. Czym będą się różniły od tych ostatnich? Z. Zarówny ma nadzieję, że nie będzie kolejek przed punktami skupu i problemów z niektórymi nawozami, na przykład z saletrą. Niestety nie spodziewa się, że w UE będzie mu lepiej - przede wszystkim system dopłat premiuje gospodarstwa małe. Jednak przede wszystkim Unia nie poprawi nam klimatu.


POWIĄZANE

Analiza cen zbóż (w szczególności pszenicy) na Ukrainie i w Polsce pozwala stwie...

Na początku września odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę