CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Rekord za jawor

27 listopada 2003

Rekordową cenę za drewno zapłacono podczas submisji, czyli przetargowej sprzedaży cennych gatunków drewna, w Nadleśnictwie Brzegi Dolne w Bieszczadach. Metr sześcienny kłody jaworu kosztował 17 tys. 253 zł. Nigdy w naszym kraju nie uzyskano tak wysokiej ceny za żaden gatunek drewna! – mówi Edward Marszałek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Zgromadzono 820 metrów sześc. najcenniejszego drewna, m.in. bukowego, jaworowego, klonowego, wiązowego i dębowego. W przetargu, w trakcie którego klienci sami proponują cenę, wzięło udział 19 firm z Polski, Austrii i Niemiec. Zakupiona przez austriackiego kontrahenta kłoda jaworu, o falistym układzie włókien, miała 0,74 m sześc. - Takie drewno jest ostatnio szczególnie poszukiwane na okleiny meblowe, a także do wyrobu instrumentów muzycznych - mówi Edward Marszałek. Rekordowy jawor rósł w leśnictwie Żuków, w północnej części Bieszczadów.

W RDLP Krosno pozyskuje się i sprzedaje rocznie prawie 1,5 mln metrów sześc. drewna. Ok. 3 tys. kubików trafia co roku na submisję. Mamy duże doświadczenie w handlu drewnem cennym. Od kilku lat organizujemy regionalne i lokalne submisje. Ten sposób sprzedaży drewna jest znany u nas od czasów międzywojennych – mówi Marek Marecki, naczelnik Wydziału Marketingu RDLP. Podobnie sprzedaje drewno jeszcze tylko RDLP Szczecin.


POWIĄZANE

Dwie deklaracje: na temat unijnej dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energi...

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 28.07.2017 z uwagi na wiosenne przymrozki t...

W dniu 15 września 2017 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyły się war...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę