informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Rekordowe zbiory rzepaku w Polsce

14 lipca 2005

Rekordowe były także zbiory rzepaku w Polsce. Przekroczyły 1,6 mln ton i były dwukrotnie większe w porównaniu z niskimi zbiorami w 2003 roku i o 19% większe od najwyższych zbiorów w ostatnim piętnastoleciu (w 1995 roku). Zadecydowały o tym rekordowe plony rzepaku, które po raz pierwszy w skali kraju przekroczyły 3 t/ha i były o 63% wyższe niż w roku poprzednim. Duża była też powierzchnia jego zasiewów (wzrost o 26%, do 538 tys. ha).

Na rynku krajowym, podobnie jak na rynku europejskim, wystąpiła duża przewaga podaży
nad popytem. Przeciętna cena skupu rzepaku w II półroczu 2004 roku, w którym skupiono 93% ubiegłorocznych zbiorów, spadła do 864 zł/t, o 15% w porównaniu z rokiem 2003. Presję nadmiernej krajowej podaży złagodziło wznowienie przerobu rzepaku w zakładach tłuszczowych w Brzegu, które zakupiły 240 tys. ton nasion oraz jego eksport na rynki pozostałych krajów europejskich i na rynki krajów trzecich.

W sezonie 2004/2005 krajowe olejarnie przerobią ponad 1,1 mln ton nasion rzepaku, o 370 tys. ton (o 49%) więcej niż w sezonie 2003/2004. Eksport rzepaku przekroczy 300 tys. ton wobec 6 tys. ton w sezonie poprzednim, a jego import będzie marginalny. Nastąpi odbudowa krajowych zapasów rzepaku. Na koniec sezonu wyniosą one 100 tys. ton wobec 10 tys. ton przed rokiem.


POWIĄZANE

W tym sezonie wielu rolników kończy już sadzenie ziemniaków. Aura im sprzyja. Po...

Celem podejmowanych działań jest budowa nawyku codziennego spożywania polskich o...

Wzrasta świadomość rolników i ogrodników w kwestii korzyści płynących ze stosowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę