aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Renesans biogazu

14 czerwca 2007
W całej Europie , a zwłaszcza w Niemczech prawdziwy renesans  zaczyna przeżywać produkcja  biogazu z substancji organicznych. Tempo montowania instalacji do wytwarzania biogazu w gospodarstwach jest niesamowite.  Rolnicy przerabiają na biogaz zarówno odpadki z gospodarstwa jak i też odchody zwierzęce, które zresztą  znacznie poprawiają parametry produkcji biogazu.

Dobrym surowcem do produkcji biogazu jest też kukurydza.  Wszystko zresztą co jest pochodzenia  organicznego może zostać poddane procesowi fermentacji. Produktem końcowym jest gaz  , który może być wykorzystany na szereg różnorodnych sposobów . Może to być gaz na przykład  sprężany w butle  i stosowany do napędu maszyn czy urządzeń podobnie jak butle z gazem propan – butan. Gaz ten  może być również wykorzystywany do celów grzewczych jak to się robi obecnie w Niemczech gdzie już nawet duże osiedla mieszkaniowe są ogrzewane gazem produkowanym w gospodarstwach rolniczych. Ponadto gaz ten może być wykorzystywany do napędu agregatów prądotwórczych produkujących prąd elektryczny.

W Polsce podobnie jak w Niemczech zostało przyjęte prawo , które zobowiązuje zakłady energetyczne do zakupu od rolników określonej ilości tzw. zielonej energii czyli energii ze źródeł odnawialnych. Są w naszym kraju jeszcze pewne problemy prawne , ale jak udało się nam dowiedzieć jest to już na takim etapie , że produkcja prądu zaczyna się już opłacać , ponieważ zakład energetyczny płaci prawie 3 razy więcej za prąd pochodzący ze źródeł odnawialnych w stosunku do prądu wytwarzanego w elektrowniach opalanych węglem czy mazutem.


POWIĄZANE

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę