EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Rolnicy narzekają na ceny zbóż

16 sierpnia 2005

Coraz więcej ziarna z tegorocznych zbiorów znajduje się już w elewatorach. Rolnicy twierdzą jednak, że ceny oferowane przez skupujących są zbyt niskie.

Na giełdach ceny wywoławcze zbóż są wyższe, ale zainteresowanie odbiorców nie jest duże. Rolnicy wystawiają tam pszenicę konsumpcyjną z tegorocznych zbiorów w cenie 380 - 395 zł za t. Tymczasem przetwórnie skupują takie ziarno, płacąc od 320 do 360 zł za t. Bardzo rzadko stawki są wyższe.

Podobnie jest w przypadku innych zbóż. Żyto ze zbiorów 2005 r. cenione jest na giełdach od 280 do315 zł za t, a pszenica paszowa od 330 do 360 zł za t. W skupie jest taniej. Dlatego rolnicy narzekają na małą opłacalność produkcji.

Według Ministerstwa Rolnictwa zboże będzie drożeć. Eksperci twierdzą, że jest to możliwe, ale pod warunkiem, że Komisja Europejska przychyli się do wniosku o wcześniejsze rozpoczęcie skupu interwencyjnego. Na razie jednak decyzje w tej sprawie nie zapadły.

Udało się ostatnio sprzedać trochę kukurydzy na rynek UE. W tym tygodniu efektem przetargu Agencji Rynku Rolnego są kontrakty na 3,5 tys. t. Ceny zaoferowane przez przedsiębiorców i przyjęte przez Komisję Europejską wynoszą od 104,55 do 104,6 euro za t. W poprzednim przetargu, na początkusierpnia, ARR sprzedała 24,5 tys. ton kukurydzy na rynek wewnętrzny UE. To wszystko jednak nie wyczerpuje limitów. Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej agencja może sprzedać z magazynów interwencyjnych 99 tys. ton kukurydzy na rynek unijny.

-Nie udało się natomiast wysłać zboża z magazynów agencji na eksport poza UE - poinformował Radosław Iwański z ARR. Oferowane przez polskich przedsiębiorców ceny (od 84,29 do 88,23 euro za t) uznano w Brukseli za zbyt niskie.


POWIĄZANE

Do tegorocznych żniw zrealizujemy rozbudowę i modernizację elewatora Braniewo- p...

Już od lat inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności znacznie szybciej niż b...

Zaprawianie materiału siewnego jest pierwszym, podstawowym zabiegiem ochrony roś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę