Adama_AgilTrinity_15.08.2020
GUS_230920_750x100_stat

Rolnicy się niepokoją

14 lipca 2005

Jest bardzo źle - twierdzą rolnicy. Agencja Rynku Rolnego wręcz przeciwnie - że dobrze. W regionie zachodniopomorskim rozpoczęły się małe żniwa. Zbierany jest rzepak i jęczmień. Lada dzień - pszenica. A rolnicy narzekają, że nie wiedzą, na jakich zasadach będzie prowadzony skup. Wiedzą za to, że ceny będą takie, jak w ubiegłym roku, a plony niższe z powodu suszy.
 
Jest więcej pytań, niż odpowiedzi - mówi prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej. I dodaje, że już teraz wszystkie zasady dotyczące skupu powinny być znane. Wiadomo, że 1 listopada będzie skup, ale co będzie ze skupem do tego czasu - nie wiadomo. Przede wszystkim - ile będzie punktów prywatnych. Eugeniusz Malinowski, dyrektor gospodarstwa w Kołbaczu kosi jęczmień i załamuje ręce. Ceny zboża, np. rzepaku spadają, a środków produkcji rosną.
Pesymiści są przekonani, że przed punktami skupu będą gigantyczne kolejki. Co żniwa, to problemy. Choć pogoda w tym roku rolnikom sprzyja; jest wręcz idealna na żniwa. Ale to tylko pozory. Wprawdzie nie będzie problemów z zebraniem zbóż, będzie problem z ich przechowaniem. Rolnicy nie sprzedali jeszcze ubiegłorocznego zboża. Nie będą więc mieli gdzie do listopada zmagazynować tegorocznego. Twierdzą, że Agencja zawyża parametry i nie chce skupować pszenicy. Agencja uspokaja. Twierdzi, że każda partia zostanie przyjęta.

Dyrektor Agencji przekonuje też, że lada moment w regionie wejdzie na rynek 80 spółek, więc rolnicy nie powinni mieć problemów. Dodaje, że cena zboża może w przyszłym roku wzrosnąć, bo na Zachodzie Europy susza wyrządziła jeszcze większe szkody, niż u nas. Już w sierpniu szczeciński oddział wyeksportuje ponad 40 tysięcy ton zboża.


POWIĄZANE

Efektywne zarządzanie ścierniskiem wpływa zarówno na wysokość plonów, jak i kosz...

Dłuższa i cieplejsza jesień to większe ryzyko porażenia rzepaku ozimego przez ch...

• 21 września br. AGRO Ubezpieczenia ruszyły z jesiennym sezonem sprzedaży upraw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę