aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rosahumus i Microstar PZ gwarancją wysokich i stabilnych plonów.

3 grudnia 2015
Ekologiczny nawóz poprawiający żyzność gleby Rosahumus, produkowany przez belgijską firmę Rosier, jest nawozem organiczno-mineralnym, zawierającym kwasy humusowe, potas i żelazo. Otrzymuje się go w procesie alkalicznej ekstrakcji  leonardytów – kopaliny będącej formą pośrednią miedzy torfem, a węglem brunatnym. Są one końcowym efektem trwającego kilkadziesiąt  milionów lat procesu humifikacji materii organicznej. Rosahumus zawiera  85% kwasów humusowych, 12% K2O oraz 0,6% żelaza. Kwasy humusowe z Rosahumusu swoją szczególną bioaktywnością przewyższają pięciokrotnie kwasy humusowe z innych źródeł materii organicznej.
Substancja organiczna zawarta w oborniku czy kompoście w większości ulega mineralizacji, w mniejszej części humifikacji prowadzącej do powstania próchnicy, w tym kwasów humusowych. Rosahumus działa jak środek kondycjonujący glebę, biokatalizator procesów glebowych i biostymulator rozwoju roślin. Jego działanie jest długookresowe, co potwierdzają prowadzone badania. Stosowanie Rosahumusu jest szczególnie efektywne w gospodarstwach o niskiej zawartości próchnicy, w których nie stosuje się obornika oraz na glebach zwięzłych o złych stosunkach widno powietrznych.
Kwasy humusowe zawarte w nawozie pozytywnie wpływają na żyzność gleb oraz wzrost roślin ze względu na wysoką sorpcję wymienną kationów, zawartość tlenu i dużą pojemność wodną, a dodatkowo:
- poprawiają strukturę gleb i stosunki wodno-powietrzne, a na glebach ciężkich i zlewnych zapewniają lepsze ich przewietrzanie i retencję wody,
- zwiększają pojemność wodną gleb lekkich, zmniejszają zagrożenie suszą, zapobiegają erozji i powierzchniowym spływom wody,
- aktywizują rozwój mikroorganizmów glebowych,
- zwiększają dostępność składników pokarmowych,
-  zatrzymują rozpuszczone nawozy mineralne w strefie korzeniowej, zmniejszając ich wypłukiwanie do wód gruntowych,                                                                                                                               - działają jak naturalny chelat jonów metali (wapń, żelazo, magnez, potas, mangan), dzięki czemu ułatwione jest ich pobieranie przez rośliny,
- stymulują rozwój systemu korzeniowego roślin,
- stymulują rozwój i rozprzestrzenianie się pożytecznych mikroorganizmów glebowych np. Azotobacter, Nitrosomonas.
 


Kwasy humusowe mają pozytywny wpływ na środowisko, ponieważ:
- poprawiają wykorzystanie składników pokarmowych z zastosowanych nawozów mineralnych,
- zmniejszają ich straty oraz ograniczają wymywanie azotanów w głąb profilu glebowego i do wód gruntowych, przez co przyczyniają się do ograniczenia niekorzystnego zjawiska eutrofizacji wód powierzchniowych,
- zmniejszają zasolenie gleb,  
- zapobiegają erozji gleb poprzez zwiększenie działania koloidów glebowych, lepszy rozwój roślin w tym i ich systemu korzeniowego.
 


Rosahumus należy stosować w formie oprysku doglebowego w zespole uprawek przygotowujących glebę, przed siewem nasion w dawce 3-6 kg/ha. Po oprysku nawóz najlepiej wymieszać z glebą. Jeżeli z braku czasu zabiegu nie można wykonać przed siewem nasion, Rosahumus można zastosować po siewie nasion na wilgotną glebę lub przed deszczem (w tym przypadku nawozu nie mieszać z glebą). W ostatnich latach w Europie zachodniej coraz popularniejsze jest dolistne stosowanie Rosahumusu w dawce 250 g/ha.
Siew nawozu Microstar PZ razem z siewem nasion
Nawóz jest wysiewany w rządek nasion. Fosfor w uprawie wszystkich roślin jest niezbędny do wytworzenia odpowiedniego systemu korzeniowego, odpowiada za proces kwitnienia i wiązania nasion. Bardzo istotne jest aby był on dostępny dla roślin od momentu kiełkowania. Często jednak w okresie wschodów i początkowego wzrostu roślin jest zimno, występują nawet wiosenne przymrozki, co zdecydowanie ogranicza dostępność fosforu w wyniku czego następują zaburzenia w jego pobieraniu. W następstwie tego roślinom brakuje energii do syntezy chlorofilu, a efektem tego są fioletowo-antocyjanowe liście. Pobieranie fosforu jest mocno uzależnione od odczynu gleby i temperatury. Ponadto fosfor jest pierwiastkiem mało ruchliwym w glebie. Największa absorpcja fosforu przez korzenie następuje w warunkach bezpośredniego kontaktu strefy włośnikowej z jonami fosforu. W przypadku azotu odległość ta może wynosić nawet 2 cm.
Dlatego też proponujemy stosowanie nawożenia startowego nawozem Microstar PZ wraz z siewem nasion. Microstar PZ zawiera 10%N, 40%P2O5, 2% Zn oraz siarkę. Nawóz ma postać mikrogranulatu (0,5-1 mm), całkowicie rozpuszczalnego w wodzie. W 1 kg nawozu znajduje się ok. 1.000.000 mikrogranulek. Fosfor w nawozie występuje w postaci połączeń organicznych, dzięki czemu jest on dostępny dla roślin w 100%, niezależnie od odczynu gleby. Precyzyjne dozowanie nawozu wraz z siewem nasion w dawce 20 kg/ha pozwala obniżyć dawki fosforu o 50%. Dodatkowo wysoka zawartość cynku zwiększa odporność roślin na wiosenne chłody oraz wykorzystanie fosforu i azotu z gleby. Bardzo korzystna jest także zawartość siarki, która jest niezbędna do budowy aminokwasów siarkowych tj. metionina, cysteina, tryptofan. Dlatego też jest ona niezbędna do właściwego wykorzystania nawozów azotowych. Dzięki temu rośliny od kiełkowania nasion rozwijają się prawidłowo, są mniej wrażliwe na niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak susza, chłody, nadmiar wody, kwaśny odczyn gleby, złe stosunki wodno-powietrzne. W dalszym etapie rozwoju rośliny korzystają już z fosforu podanego rzutowo na całą powierzchnię pola.
 


Przy zakupie nawozu Microstar PZ istnieje możliwość bezpłatnego wypożyczenia lub kupna dozownika do nawozu firmy Delimbe. Dozownik ten jest prosty w montażu na siewniku i łatwy w obsłudze. Zasilany jest na prąd z ciągnika. Możliwy jest także zakup takiego dozownika w firmie Agrosimex lub Agrokon. Posiadamy dozowniki 4- ,6- i 8-rzędowe. Microstar PZ można stosowac m.in. w uprawie kukurydzy, buraka cukrowego, rzepaku, a nawet zbóż.
Polecane przez nas nawozy są od lat stosowane przez rolników w Niemczech, Francji, Belgii, dzięki czemu rolnicy w tych krajach uzyskują wysokie, stabilne plony, zachowując żyzność gleb. Korzystając z tych nawozów każdy rolnik w Polsce może poprawić plony i ich jakość, poprawić żyzność gleby oraz obniżyć koszty nawożenia.

POWIĄZANE

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę