a_konopie_targi_2023
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

Równanie do najlepszych w Europie

15 października 2003

Trzynaście dni po rozpoczęciu 91. kampanii cukrowniczej uroczyście otwarto zmodernizowany zakład cukrowniczy Gosławice. Dzisiaj Gosławice należą do najnowocześniejszych cukrowni nie tylko w Polsce – powiedział dr Botho von Schwarzkopf, przewodniczący rady nadzorczej Cukrowni Gniezno, w której to spółce Gosławice spełniają wiodącą rolę, oraz członek zarządu Pfeifer und Langen, która ma większościowy pakiet akcji Gosławic.

Cukrownia Gosławice od wielu lat należała do najlepszych w kraju. W 2001 roku właścicielem większości akcji cukrowni stała się niemiecka firma Pfeifer und Langen. W tym roku niemiecki inwestor w czasie ośmiu miesięcy, kosztem 27,5 miliona złotych, zmodernizował Gosławice. O inwestycjach w Gosławicach zadecydowało centralne położenie zakładu ,,wobec plantatorów i wobec klientów''.

Uważamy, że cukrownia stoi na pewnych nogach – ocenił von Schwarzkopf. – Obniży koszty, podniesie jakość cukru, polepszy odbiór buraków i skuteczniej chronić będzie środowisko. W ten sposób przygotowujemy cukrownię do nowych regulacji rynku cukrowego, która nastąpi w Unii Europejskiej w 2006 roku. 

Niemieccy właściciele cukrowni szczególnie często podkreślali zdecydowane, bo aż o 40 procent, zmniejszenie zużycia energii przez cukrownię. To stawia cukrownię, zdaniem Jurgena Kohnke, członka zarządu Pfeifer und Langen, wśród najlepszych w Europie. 

Grupa Pfeifer und Langen jest obecna na rynku polskim od prawie dziesięciu lat. Skupia 11 cukrowni, spośród których w trzech (Witaszyce, Głogów i Gniezno) drugi rok z rzędu nie jest prowadzony przerób buraków. Zdaniem Stanisława Bogdziewicza, prezesa Pfeifer und Langen Polska SA: To efekt nadprodukcji cukru, właściwy dla całego kraju. Mamy więcej mocy wytwórczych, niż przydzielony limit produkcji cukru. 

Wątpliwości, czy czasami niemiecka firma w razie generalnych kłopotów na europejskim rynku cukrowym nie zechce zamykać swoich cukrowni w Polsce, zdecydowanie zdementował von Schwarzkopf: – Tu jest 40 milionów odbiorców cukru i to decyduje, które cukrownie będą funkcjonowały. I nic tego nie zmieni. Po to tutaj, w Polsce, zainwestowaliśmy około 250 milionów złotych, by przygotować zakłady do konkurencji europejskiej. To dlatego wśród dwunastu najlepszych cukrowni w Polsce już pięć należy do Pfeifer und Langen. 

Inwestor liczy na lepszą koniunkturę dla cukru w Polsce. Obecna cena kilograma cukru wynosi 1,50 1,70 złoty za kilogram. Minister rolnictwa już określił minimalną cenę, która będzie obowiązywała od maja 2004 roku 2,70 złoty za kilogram. Jednocześnie bardzo wzrosną ceny buraków, zgodnie z porozumieniami w ramach Unii Europejskiej. 

Cukrownia Gosławice jest częścią spółki Cukrowni Gniezno. Wszystko wskazuje, że wkrótce spółka powiększy się o zakłady Zbiersk, Zduny, Witaszyce i Głogów. Zakładem flagowym grupy będą Gosławice. 

Pamiętam ten zakład sprzed kilkunastu lat. Inni powinni brać przykład z tak prowadzonej przez niemieckiego inwestora modernizacji – powiedział poseł Marian Marczewski. Według wicewojewody Waldemara Witkowskiego to dobrze wróży wykorzystaniu wielkopolskich tradycji uprawy buraka. Obecni zaś na otwarciu zmodernizowanych Gosławic plantatorzy, reprezentanci ponad tysięcznej rzeczy rolników współpracujących z Gosławicami, zwracali się do posła, by w Sejmie posłowie ,,zajęli się sprawami gospodarczymi, także sprawami cukru, a nie bezsensownymi przepychankami. A z niemieckim właścicielem cukrowni sami się dogadamy, choć to trudny i twardy negocjator''.


POWIĄZANE

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych oficjalnie przystąpił do Polskiej Ko...

Różnice w wynagrodzeniach, nieodpłatna praca opiekuńcza, problemyz awansami i ra...

Firma Energy Solution Sp. z o.o., zajmująca się działalnością doradczą dla odbio...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę