EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Równi i równiejsi

3 grudnia 2015
Dlaczego prawo dzieli grupy na równe i równiejsze – pytają producenci owoców miękkich? A dokładnie chodzi o wsparcie na inwestycje. Powody tworzenia grup producenckich są różne nie brakuje także i takich:

Józef Bąk, grupa producentów owoców miękkich Siedlce: związane to było z tym, ze pewna firma która szukała plantatorów truskawki na naszym terenie zawarła z indywidualnymi rolnikami umowy a następnie zasady tych umów drastycznie złamała. Po prostu bieda zmusiła rolników do tego aby się organizować.

Dziś sytuacja jest zupełnie inna. Rolnicy nie muszą martwić się o odbiorców.

Józef Bąk, grupa producentów owoców miękkich Siedlce: plusem jest to, ze mają gwarancję sprzedaży całości. Z cenami bywa różnie Ala korzyści wymierne.

Dużo gorzej za to wygląda sprawa korzystania z unijnego wsparcia. Podstawowy problem zdaniem rolników to brak instytucji, która mogłaby poręczać kredyty zaciągnięte na inwestycje.

Zbigniew Pawlonka, grupa producentów owoców miękkich Siedlce: inny przykład kiedy patrzy się na przepisy dotyczące grup producenckich można odnieść wrażenie że były one opracowane przez producentów jabłek i dla producentów jabłek.

I właśnie te grupy mogą korzystać ze zwrotu 75% poniesionych kosztów na przykład na zakup linii do sortowania jabłek. Producenci porzeczek już takiej możliwości nie mają. Bo za kupno kombajnu do zbioru owoców przysługuje im zwrot połowy poniesionych kosztów.

Zbigniew Pawlonka, grupa producentów owoców miękkich Siedlce: tego nikt nie rozumie. Urzędnicy rozkładają ręce i uważają że jeżeli zakupilibyśmy element do tego kombajnu ten służący do czyszczenia owoców to można by było to sfinalizować, ale niestety kombajn jest rzeczą niepodzielną.

Zdaniem ekspertów jest jednak światełko w tunelu. Od tego roku zmieniło się w tym zakresie prawo unijne. Można mieć więc nadzieję że nowe przepisy wejdą w życie także u nas.

Witold Boguta, ekspert do spraw grup producenckich: miejmy nadzieję, że gdzieś od jesieni nasze grupy będą mogły wyposażać się w maszyny i urządzenia do zbioru owoców.

Resort rolnictwa obiecuje także zmiany w systemie opodatkowanie grup. Ale za wcześnie na razie aby mówić o szczegółach.


POWIĄZANE

Bez fosforu nie byłoby plonu. Rola tego makroelementu nie jest doceniana tak, ja...

Czasy, w których rolnik spontanicznie dobierał kierunek upraw i zasiadał do wios...

Do tegorocznych żniw zrealizujemy rozbudowę i modernizację elewatora Braniewo- p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę