CTR_80917

Ruszają zbiory

4 lipca 2008
Zaczęły się zbiory porzeczek na Opolszczyźnie. Plony są niezłe, ale cena nie zadowala plantatorów, dlatego większość z nich nie spieszy się z oddawaniem owoców do skupu. Polską porzeczką, od kilku lat interesują się Niemcy.

Plantatorzy z Opolszczyzny od kilku lat systematycznie zmniejszali areał upraw. Ceny spadały, a owoców nie miał kto zbierać. Dlatego dziś porzeczki sprzedają najczęściej właściciele sadów, jak mówią „przy okazji”.

Kilka lat temu przetwórnie płaciły ponad 2 zł za kilogram czarnych porzeczek, potem cena spadła nawet do 35 groszy. W dodatku żaden zakład w okolicy nie chciał kupować owoców. Ale w tym roku są szanse na zmiany.

W skupie plantatorzy otrzymują teraz 1 złoty 70 groszy za kilogram czarnych i 1 złoty 20 groszy za kilogram czerwonych porzeczek. Największe problemy są z czarną porzeczką, ponieważ jej podaż wciąż jest większa niż popyt. Niektórzy postanowili więc, sami bez pośredników, nawiązać kontakty z odbiorcami z zachodniej Europy.

Polską porzeczką, zwłaszcza czerwoną, od kilku lat interesują się kupcy z Niemiec. Ceny są tam dużo wyższe niż u nas, jest tylko jeden warunek: zbiór owoców musi być ręczny.


POWIĄZANE

We wtorek rząd zdecydował o przyznaniu 25 mln euro pomocy dla fińskich rolników....

Nowe dane dotyczące europejskiego sektora zbóż i roślin oleistych opublikowane p...

Na podstawie podsumowania przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę