EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Ruszyła sprzedaż taniego biopaliwa

6 lipca 2005

Rafineria Trzebinia SA jako pierwszy podmiot w Polsce uruchomiła detaliczną sprzedaż produkowanego przez siebie oleju napędowego z dodatkiem biokomponentów. Paliwo dostępne jest na razie na jednej stacji benzynowej w Trzebini (woj. małopolskie).

"Biorąc pod uwagę rosnące ceny ropy naftowej na światowych rynkach, biopaliwa są koniecznością w Europie i Polsce. Nasz kraj ma jednak pod tym względem duże zapóźnienia legislacyjne" - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej prezes rafinerii, Grzegorz Ślak.

Cena biopaliwa na stacji w Trzebini wynosi 3,5 zł za litr i jest o mniej więcej 20-30 groszy niższa od zwykłego oleju napędowego. Paliwo zawiera 20 proc. biokomponentów.

Jak podkreślił prezes, do tej pory biodiesel, czyli olej napędowy pochodzenia roślinnego, produkowany w pierwszej w naszym kraju instalacji uruchomionej w Trzebini w grudniu zeszłego roku, sprzedawano w Polsce tylko odbiorcom instytucjonalnym: firmom transportowym i kolei.

"Ta sprzedaż rośnie o 20 proc. co miesiąc, dlatego postanowiliśmy spróbować także sprzedaży detalicznej. W Polsce jesteśmy awangardą, tymczasem np. w Niemczech jest ponad 2 tys. stacji benzynowych, które sprzedają biodiesla" - powiedział Ślak.

Dodał, że jeśli kierowcy zainteresują się nowym paliwem, to rafineria będzie chciała szerzej wejść z nim na stacje w Polsce południowej.

Według prezesa zdecydowana większość biodiesla produkowanego w Rafinerii Trzebinia sprzedawana jest odbiorcom zagranicznym. "Zainteresowanie tego typu paliwem na rynkach zachodnich jest bardzo duże, już dziś nasza instalacja wykorzystywana jest w 100 proc." - dodał.

Instalacja do produkcji biodiesla została uruchomiona kosztem 120 mln zł pod koniec zeszłego roku. Jej wydajność wynosi 100 tys. estrów metylowych oleju rzepakowego oraz 11 tys. ton gliceryny farmaceutycznej rocznie, z możliwością szybkiej dalszej rozbudowy.

Do produkcji wykorzystywany jest przede wszystkim olej rzepakowy, a także zużyte oleje roślinne oraz kwasy tłuszczowe. Moce produkcyjne nowej instalacji pozwalają przetworzyć olej rzepakowy wyprodukowany z około 400 tys. ton rzepaku, co stanowi jedną czwartą krajowych zbiorów.

Zgodnie ze strategią rafinerii, instalacja jest pierwszym krokiem do tworzenia w Trzebini spółki biopaliwowej, konkurującej na rynkach europejskich. Firma zdecydowała już o budowie podobnej inwestycji w Rostocku w Niemczech, aby wykorzystać oferowane tam zachęty inwestycyjne wynoszące 30 proc. wartości przedsięwzięcia.

Rafineria Trzebinia, której ponad 77 proc. akcji należy do PKN Orlen, wytwarza produkty rafinacji ropy naftowej, takie jak benzyna bezołowiowa, olej napędowy, olej opałowy lekki i ciężki, a także parafiny i specyfiki parafinowe.

W zeszłym roku grupa kapitałowa Rafinerii Trzebinia osiągnęła, według danych zweryfikowanych przez audytora, około 25 mln zł zysku netto oraz około 1,5 mld zł przychodów ze sprzedaży. W tym roku prognozowany jest zysk netto na podobnym poziomie.


POWIĄZANE

Do tegorocznych żniw zrealizujemy rozbudowę i modernizację elewatora Braniewo- p...

Już od lat inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności znacznie szybciej niż b...

Zaprawianie materiału siewnego jest pierwszym, podstawowym zabiegiem ochrony roś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę