Rząd przyjął projekt ustawy o GMO

15 lutego 2007

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o organizmach zmodyfikowanych genetycznie (GMO) - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie przesłanym PAP.

Projekt, przygotowany przez resort środowiska, ma dostosować polskie prawo w tej dziedzinie do dyrektyw unijnych. Ma także doprecyzować sprawy związane z inżynierią genetyczną i z zamkniętym użyciem GMO do celów doświadczalnych.

Jednym z najważniejszych założeń nowego prawa o GMO jest uporządkowanie kompetencji nadzorczych i kontrolnych pomiędzy siedmioma inspekcjami, co ma uszczelnić system i zagwarantować skuteczny jego nadzór.

Na terytorium Polski minister środowiska będzie koordynował kontrolę i monitorowanie działalności dotyczącej GMO oraz odpowiadał za wymianę informacji, zwłaszcza w kwestiach bezpieczeństwa ludzi i środowiska. Będzie również prowadził Rejestr Zamkniętego Użycia Mikroorganizmów Genetycznie Zmodyfikowanych.

Rolnik zamierzający utworzyć strefę, w której będzie prowadził uprawę roślin genetycznie zmodyfikowanych, będzie ponosił odpowiedzialność cywilną za swoją działalność, czyli za ewentualne przekrzyżowanie lub mechaniczne wymieszanie materiału rozmnożeniowego.

W rozporządzeniu, które wyda minister rolnictwa, określona zostanie izolacja przestrzenna upraw.

Rolnicy będą zobowiązani również do monitorowania działek rolnych, na których były uprawiane rośliny genetycznie zmodyfikowane i do niszczenia samosiewów takich roślin.

Będą także musieli informować Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa o utworzeniu strefy, w której będzie prowadzona uprawa roślin genetycznie zmodyfikowanych.

Rejestr rolników uprawiających rośliny genetycznie zmodyfikowane będzie prowadził Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa.


POWIĄZANE

Rolnictwo naraża na zanieczyszczenie 38 proc. wody w UE. Rozwiązaniem są uprawy ...

Wynalezienie antybiotyków zrewolucjonizowało medycynę. Ich stosowanie uratowało ...

POLPIG, zaproponował zmiany ustawowe, które maja za zadanie ograniczyć skutki kr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę