Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Rząd przyjął projekt ustawy o GMO

15 lutego 2007

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o organizmach zmodyfikowanych genetycznie (GMO) - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie przesłanym PAP.

Projekt, przygotowany przez resort środowiska, ma dostosować polskie prawo w tej dziedzinie do dyrektyw unijnych. Ma także doprecyzować sprawy związane z inżynierią genetyczną i z zamkniętym użyciem GMO do celów doświadczalnych.

Jednym z najważniejszych założeń nowego prawa o GMO jest uporządkowanie kompetencji nadzorczych i kontrolnych pomiędzy siedmioma inspekcjami, co ma uszczelnić system i zagwarantować skuteczny jego nadzór.

Na terytorium Polski minister środowiska będzie koordynował kontrolę i monitorowanie działalności dotyczącej GMO oraz odpowiadał za wymianę informacji, zwłaszcza w kwestiach bezpieczeństwa ludzi i środowiska. Będzie również prowadził Rejestr Zamkniętego Użycia Mikroorganizmów Genetycznie Zmodyfikowanych.

Rolnik zamierzający utworzyć strefę, w której będzie prowadził uprawę roślin genetycznie zmodyfikowanych, będzie ponosił odpowiedzialność cywilną za swoją działalność, czyli za ewentualne przekrzyżowanie lub mechaniczne wymieszanie materiału rozmnożeniowego.

W rozporządzeniu, które wyda minister rolnictwa, określona zostanie izolacja przestrzenna upraw.

Rolnicy będą zobowiązani również do monitorowania działek rolnych, na których były uprawiane rośliny genetycznie zmodyfikowane i do niszczenia samosiewów takich roślin.

Będą także musieli informować Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa o utworzeniu strefy, w której będzie prowadzona uprawa roślin genetycznie zmodyfikowanych.

Rejestr rolników uprawiających rośliny genetycznie zmodyfikowane będzie prowadził Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa.


POWIĄZANE

Jednym z prelegentów webinarium „Polskie produkty rolno – spożywcze na rynkach z...

Bruksela, 30 marca 2021 r. – „W Europie jest coraz mniej lasów.” „Nasze lasy są ...

1. kwietnia br. Ubezpieczenia Pocztowe rozpoczęły sprzedaż ubezpieczeń upraw z d...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę