Targi_china_210519-750

Rzepak w dół

3 grudnia 2015
Spadają ceny nasion rzepaku. Choć jak twierdzą analitycy największe obniżki mamy już za sobą, to teraz ewentualnie czeka nas jeszcze niewielka korekta stawek w skupie. Obecnie ceny rzepaku zatrzymały się na poziomie 1250 – 1270 złotych za tonę. Ale jeszcze kilkanaście dni temu rolnikom płacono o 200 złotych więcej. Robiły tak Zakłady Tłuszczowe w Brzegu i w Kruszwicy.

Wpływ na spadek cen ma oczywiście sytuacja na rynkach międzynarodowych. Na Zachodzie Europy powoli kończą się dobre zbiory, które okazały się bardzo dobre. Podobnie może być w innych krajach, które są znaczącymi dostawcami nasion.

Lech Kempczyński, Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju: były bardzo dobre zbiory we Francji. One się zakończyły. Nieźle jest w Niemczech. Nasze też będą niewiele gorsze niż ubiegłoroczne. Generalnie jest dobra koniunktura na świecie i to też ma wpływ na wysokość cen po jakich zakłady skupują nasiona w tym roku. Należy też pamiętać, że Ukraina mocno weszła na rynek rzepaku i tam zbiory są równie wysokie.

Za jedną z głównych przyczyn spadających cen uważa się jednak zmniejszające się zapotrzebowanie przemysłu biopaliwowego na nasiona rzepaku. Komisja Europejska od kilku miesięcy sugeruje bowiem, że obniży wymagany udział biopaliw na rynku.


POWIĄZANE

– Podstawą produkcji rolnej jest zdrowa, żyzna, bogata w materię organiczną gleb...

Bez względu na to, która choroba okaże się najgroźniejsza w danym sezonie wegeta...

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że firma...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę