Rzepakowe prognozy

4 czerwca 2007
Krajowe  Zrzeszenie Producentów Rzepaku Informuje, iż na skutek niekorzystnych warunków pogodowych prognozy zbiorów rzepaku na poziomie 1,8 mln ton są zbyt optymistyczne. Występujące w wielu miejscach Polski gradobicia, susza i przemarznięcia plantacji doprowadziły do znacznego obniżenia potencjalnego zbioru.

- Mimo wzrostu powierzchni uprawy rzepaku szacujemy, iż tegoroczne zbiory będą zbliżone do poziomu ubiegłorocznego, tj. 1,5 – 1,6 mln ton. Ostateczna wielkość zbiorów rzepaku zależeć będzie od warunków pogodowych w miesiącu czerwcu.
Ponadto około 300 tys. ton rzepaku z województw zachodnich zostało zakontraktowane za granicą. Większe zainteresowanie polskim rzepakiem spowodowane jest nasilającą się suszą w krajach europejskich. Potwierdzeniem tej sytuacji są rosnące notowania cen rzepaku na giełdzie MATIF z dostawą w sierpniu, które w dniu 25 maja br. były wyższe o około 25 Euro/tonę w porównaniu z notowaniami z ubiegłego roku (25.05.2007r. = 277,25 Euro/t, 25.05.2006r. = 251,50 Euro/t) – mówi  Mariusz Olejnik, prezes zarządu KRZP.
Informacje na temat potencjalnych  zbiorów rzepaku w tym roku KZPZ  uzyskało na podstawie kilkuset ankiet telefonicznych przeprowadzonych wśród producentów rzepaku z całej Polski.
POWIĄZANE

W ostatnich latach i miesiącach sytuacja geopolityczna oraz rynkowa sprawiła, że...

Rolnicy - producenci papryki z polskiego zagłębia paprykowego na Południu Mazows...

CO W INTERNECIE PISZCZY?…. CZYLI SPRZEDAŻ MATERIAŁU SIEWNEGO W Internecie W złot...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę