A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Rzepakowy sezon

8 czerwca 2005
Co czeka plantatorów rzepaku w tym sezonie? Wielu na razie jest niezadowolonych, bo obiecywano im zwiększenie skupu i produkcję biopaliw. Ale czy narzekanie nie weszło nam za bardzo w krew? Ci, którzy nauczyli się kontraktacji na pewno nie stracą.

Ubiegłoroczny skup rzepaku przez zakłady tłuszczowe w Brzegu był pierwszym po kilkuletniej przerwie. Nowy właściciel upadłej brzeskiej olejarni skupuje jeszcze to, czego nie udało się rolnikom sprzedać.

Rolnicy, którzy nie będą w stanie dostarczyć jednorazowego transportu, czyli 25 ton, będą musieli współpracować z pośrednikami. Ponad tysiąc największych plantatorów podpisało już z nową firmą umowy kontraktacyjne na sprzedaż ziarna.

Najwięksi odbiorcy rzepaku na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku zapewniają, że w dwutygodniowym terminie wypłacą pieniądze rolnikom za dostarczone ziarno. Najwięcej kupią zakłady w Brzegu - 250 tys. ton. Polskie Młyny o połowę mniej.

Zakłady, które będą skupować ziarno o mniejszej wilgotności, niż oferowane na giełdzie Matif, potrącą za każdą tonę z ustalonej ceny 204-22 euro za transport i inne usługi.

POWIĄZANE

Pierwszy rok działań w ramach Akademii Agrihandler (Akademia Trawy) za nami. Głó...

Sławkowo, 24 maja 2023 roku – Bayer prezentuje nowości w ofercie rzepaku odmiany...

ARiMR,24 maja rozpoczęła kolejny nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej w...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę