aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Sadownicy podejrzewają zmowę cenową na wiśnie

17 lipca 2008
Producenci wiśni podejrzewają zmowę cenową zakładów przetwórczych i grożą, że przestaną sprzedawać im owoce - poinformował prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski. Na konferencji prasowej w środę, Maliszewski powiedział, że zakłady przetwórcze proponują cenę skupu wiśni z dostawą do zakładu na poziomie 0,9-1 zł za kg, zaś w punktach skupu za wiśnie można uzyskać jeszcze niższą cenę - ok. 0,7-0,9 zł/kg. Tymczasem - jego zdaniem - szacowany koszt produkcji kilograma tych owoców to ok. 1,79 zł.

Według prezesa, taka oferta zakładów przetwórczych jest dla sadowników nie do przyjęcia, gdyż ceny płacone za wiśnie nie pozwalają pokryć kosztów ich produkcji. Samo zebranie jednego kilograma wiśni kosztuje od 0,7 do 1 zł za kg. Przypomniał, że wiele gospodarstw sadowniczych ma już kłopoty finansowe z powodu ubiegłorocznych słabych zbiorów owoców.

"Podejrzewamy, że zakłady przetwórcze stosują formę zmowy czy porozumienia, która prowadzi do tego, by dyktować atrakcyjną dla siebie cenę skupu owoców" - powiedział Maliszewski. Dodał, że Związek Sadowników PR i związki zawodowe rolników rozmawiały w środę z ministrem rolnictwa o tym jakie doraźnie formy zastosować, by ukrócić tego typu praktyki.

Maliszewski zaznaczył, że o zmowie mogą świadczyć m.in. ceny skupu wiśni w innych krajach. U największych producentów - w Niemczech i na Węgrzech za wiśnie płacono 0,45-0,55 euro za kg tj. dwa razy więcej niż w Polsce.

Jak zauważył, firmy przetwórcze w ostatnich latach korzystały z pomocy publicznej jaką są środki z unijnych programów np. na modernizację. Pomoc tą otrzymywały pod warunkiem przestrzegania zasad m.in. był to wymóg posiadania umowy kontraktacyjnej z plantatorem.

Według Maliszewskiego, zakłady nie wywiązały się ze zobowiązań, gdyż umowy są wadliwe. Zobowiązują one jedynie plantatora do dostarczenia owoców, ale nie określają ich ceny. "Nie po to środki publiczne były kierowane do zakładów, by umacniać ich pozycję monopolistyczną na rynku" - podkreślił.

Dodał, że zakłady przetwórcze zmuszając sadowników do sprzedaży owoców poniżej kosztów wytworzenia tj. po cenach dumpingowych, działają niezgodnie z prawem.

Obecny na konferencji minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiedział, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeprowadzi kontrole w zakładach, które otrzymały unijne pieniądze i sprawdzi czy wywiązują się z zasad, na których otrzymały taką pomoc.

Jeżeli okaże się, że były stosowane praktyki niedozwolone, to jest niewykluczone, że ta pomoc będzie musiała być zwrócona - powiedział szef resortu rolnictwa.

Maliszewski poinformował, że rozmowy z zakładami przetwórczymi trwają; jeżeli jednak Związek Sadowników RP nie dojdzie do porozumienia w tej sprawie, nie jest wykluczone, że sadownicy nie będą sprzedawali wiśni zakładom przetwórczym, bądź zastosują ostrzejsze formy protestu.


POWIĄZANE

Główne cechy rzepaku ozimego, które weryfikowane są przed zakupem materiału siew...

Do 10 lipca 2024 r. można ubiegać się o dopłaty z tytułu zużytego materiału siew...

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę