Sejm wezwał rząd do dofinansowania Krajowej Spółki Cukrowej

26 listopada 2004

Krajowa Spółka Cukrowa (KSC) ma być dofinansowana w 2004 r. kwotą 60 mln zł - Sejm przyjął w czwartek uchwałę w sprawie wezwania rządu do dofinansowania spółki.

Za przyjęciem uchwały głosowało 346 posłów, 49 było przeciwnych, a 6 wstrzymało się od głosu.

W pierwotnej wersji poselski projekt uchwały zakładał podniesienie kapitału zakładowego spółki o 223 mln zł. Jednak kluby SLD i PO zgłosiły wątpliwość, że jest to zbyt wysoka kwota.

W opinii Ministerstwa Skarbu Państwa obecnie spółka jest w dobrej kondycji finansowej, gdyż poprawiła się koniunktura na rynku cukru. Spółka na bieżąco reguluje zobowiązania także wobec plantatorów. W związku z tym resort skarbu przychylił się do propozycji zmniejszenia dofinansowania KSC w 2004 r. na kwotę 60 mln zł.

Kampania 2004/2005 jest pierwszą prowadzoną według zasad obowiązujących producentów w Unii Europejskiej, gdzie cena buraków jest regulowana. Według szacunków, na zapłatę dla plantatorów buraków potrzebne jest ok. 830 mln zł. Dotychczas spółka uzyskała od banków 500 mln zł kredytów.

W sezonie 2002/2003 KSC zamknęła bilans stratą w wysokości 70 mln zł, zaś tegoroczny rok obrotowy (zakończył się 30 września) KSC zamknęła zyskiem w granicach 45-50 mln zł.

W ciągu ostatniego roku zadłużenie KSC spadło o ponad połowę - spółka spłaciła większość z 300 mln starych długów cukrowni. Z blisko 6 tys. do 4,5 tys. zmniejszyła się także liczba pracowników.

Krajowa Spółka Cukrowa SA powstała w sierpniu 2002 r. i jest największym w Polsce producentem cukru, posiadającym blisko 40 proc. udziałów w rynku cukru. Od października ubiegłego roku działa jako ogólnopolski koncern, do którego weszły 22 odziały; jest także większościowym akcjonariuszem w pięciu cukrowniach- spółkach zależnych.


POWIĄZANE

Rolnicy niepewnie podchodzili do tegorocznych żniw. Wysokie temperatury i niedos...

Gdy zbliża się czas zbioru jabłek, warto pamiętać, że zabiegi wykonywane na końc...

Susza największa od 500 lat Prawie połowa terytorium Europy jest objęta stanem o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę