Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Sejm wezwał rząd do dofinansowania Krajowej Spółki Cukrowej

26 listopada 2004

Krajowa Spółka Cukrowa (KSC) ma być dofinansowana w 2004 r. kwotą 60 mln zł - Sejm przyjął w czwartek uchwałę w sprawie wezwania rządu do dofinansowania spółki.

Za przyjęciem uchwały głosowało 346 posłów, 49 było przeciwnych, a 6 wstrzymało się od głosu.

W pierwotnej wersji poselski projekt uchwały zakładał podniesienie kapitału zakładowego spółki o 223 mln zł. Jednak kluby SLD i PO zgłosiły wątpliwość, że jest to zbyt wysoka kwota.

W opinii Ministerstwa Skarbu Państwa obecnie spółka jest w dobrej kondycji finansowej, gdyż poprawiła się koniunktura na rynku cukru. Spółka na bieżąco reguluje zobowiązania także wobec plantatorów. W związku z tym resort skarbu przychylił się do propozycji zmniejszenia dofinansowania KSC w 2004 r. na kwotę 60 mln zł.

Kampania 2004/2005 jest pierwszą prowadzoną według zasad obowiązujących producentów w Unii Europejskiej, gdzie cena buraków jest regulowana. Według szacunków, na zapłatę dla plantatorów buraków potrzebne jest ok. 830 mln zł. Dotychczas spółka uzyskała od banków 500 mln zł kredytów.

W sezonie 2002/2003 KSC zamknęła bilans stratą w wysokości 70 mln zł, zaś tegoroczny rok obrotowy (zakończył się 30 września) KSC zamknęła zyskiem w granicach 45-50 mln zł.

W ciągu ostatniego roku zadłużenie KSC spadło o ponad połowę - spółka spłaciła większość z 300 mln starych długów cukrowni. Z blisko 6 tys. do 4,5 tys. zmniejszyła się także liczba pracowników.

Krajowa Spółka Cukrowa SA powstała w sierpniu 2002 r. i jest największym w Polsce producentem cukru, posiadającym blisko 40 proc. udziałów w rynku cukru. Od października ubiegłego roku działa jako ogólnopolski koncern, do którego weszły 22 odziały; jest także większościowym akcjonariuszem w pięciu cukrowniach- spółkach zależnych.


POWIĄZANE

Bruksela, 30 marca 2021 r. – „W Europie jest coraz mniej lasów.” „Nasze lasy są ...

1. kwietnia br. Ubezpieczenia Pocztowe rozpoczęły sprzedaż ubezpieczeń upraw z d...

Copa i Cogeca zauważyły, że zgodnie z ustaleniami grupy ekspertów państw członko...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę