CTR_80917

Siedem tłustych lat

30 października 2003

Philip Morris Polska SA zakończył trwającą siedem lat rozbudowę i modernizację zakładów tytoniowych w Krakowie. Wczoraj zaprezentowano gościom nowe lub gruntownie przebudowane obiekty i linie produkcyjne.

- To jedna z najnowocześniejszych fabryk papierosów w Europie i na świecie - stwierdził z dumą Jacek Olczak, prezes firmy.

Związki koncernu PM z krakowskimi "tytoniami" mają długą tradycję. W 1973 r. w ówczesnych Zakładach Przemysłu Tytoniowego rozpoczęto licencyjną produkcję Marlboro, w czasach PRL uchodzących wśród palaczy za szczyt luksusu. W 1996 r. Philip Morris kupił za 227 mln dolarów od skarbu państwa większościowy pakiet akcji ZPT. Ogólna wartość inwestycji koncernu w naszym kraju sięga 525 mln USD, znacznie przekraczając zobowiązania z umowy prywatyzacyjnej.

- To pokazuje, jak bardzo jesteśmy zaangażowani w działalność w Polsce i wierzymy w jej powodzenie w przyszłości - mówił wczoraj Andre Calantzopoulos, prezes Philip Morris International.

Poczynania tytoniowego potentata chwalili m.in. Andrzej Zdebski, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, oraz Janusz Sepioł, marszałek Małopolski. Jednocześnie obaj zadeklarowali, że są... niepalący.

Philip Morris Polska zatrudnia ok. 2000 osób, z czego ok. 800 bezpośrednio przy produkcji. Na szkolenie pracowników firma, ciesząca się opinią jednego z najlepszych pracodawców, wydała dotychczas 58 mln zł. PMP ma 36-proc. udział w rynku papierosów w Polsce. Kontraktuje połowę uprawianego w kraju tytoniu, z czego część - eksportuje. W ub.r. zapłaciła w formie podatków VAT, CIT i akcyzy 3,6 mld zł, co stanowiło ok. 2,5 proc. całkowitych przychodów budżetu państwa


POWIĄZANE

We wtorek rząd zdecydował o przyznaniu 25 mln euro pomocy dla fińskich rolników....

Nowe dane dotyczące europejskiego sektora zbóż i roślin oleistych opublikowane p...

Na podstawie podsumowania przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę