Siedem tłustych lat

30 października 2003

Philip Morris Polska SA zakończył trwającą siedem lat rozbudowę i modernizację zakładów tytoniowych w Krakowie. Wczoraj zaprezentowano gościom nowe lub gruntownie przebudowane obiekty i linie produkcyjne.

- To jedna z najnowocześniejszych fabryk papierosów w Europie i na świecie - stwierdził z dumą Jacek Olczak, prezes firmy.

Związki koncernu PM z krakowskimi "tytoniami" mają długą tradycję. W 1973 r. w ówczesnych Zakładach Przemysłu Tytoniowego rozpoczęto licencyjną produkcję Marlboro, w czasach PRL uchodzących wśród palaczy za szczyt luksusu. W 1996 r. Philip Morris kupił za 227 mln dolarów od skarbu państwa większościowy pakiet akcji ZPT. Ogólna wartość inwestycji koncernu w naszym kraju sięga 525 mln USD, znacznie przekraczając zobowiązania z umowy prywatyzacyjnej.

- To pokazuje, jak bardzo jesteśmy zaangażowani w działalność w Polsce i wierzymy w jej powodzenie w przyszłości - mówił wczoraj Andre Calantzopoulos, prezes Philip Morris International.

Poczynania tytoniowego potentata chwalili m.in. Andrzej Zdebski, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, oraz Janusz Sepioł, marszałek Małopolski. Jednocześnie obaj zadeklarowali, że są... niepalący.

Philip Morris Polska zatrudnia ok. 2000 osób, z czego ok. 800 bezpośrednio przy produkcji. Na szkolenie pracowników firma, ciesząca się opinią jednego z najlepszych pracodawców, wydała dotychczas 58 mln zł. PMP ma 36-proc. udział w rynku papierosów w Polsce. Kontraktuje połowę uprawianego w kraju tytoniu, z czego część - eksportuje. W ub.r. zapłaciła w formie podatków VAT, CIT i akcyzy 3,6 mld zł, co stanowiło ok. 2,5 proc. całkowitych przychodów budżetu państwa


POWIĄZANE

Kilkudziesięciu uczniów z 10 szkół rolniczych podległych Ministerstwu Rolnictwa ...

Agencja Rynku Rolnego przypomina, że w dniu 25 czerwca br. w myśl przepisu § 1 r...

Powszechnie panuje przekonanie, iż uprawa żyta udaje się na słabych i zawodnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę