aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Skup zbóż 2003 w Wielkopolsce

8 lipca 2003

Czy w tym roku przed elewatorem w podpoznańskich Gądkach znów będzie tłok? Być może nie – uprawom zaszkodziła susza. Poza tym zboże będzie można sprzedać w Wielkopolsce w ponad 80 punktach. Wielu rolników jednak nie wie dokąd mogliby zawieźć zboże.

Tadeusz Janas obsiał pszenicą 21 ha. Z powodu suszy 10 ha już przeznaczył na kiszonkę. Mówi, że plony moga być niższe od zeszłorocznych o ponad 30 proc.
 
Nie wiemy gdzie będziemy sprzedawać, ani po jakiej cenie. Prawdopodobnie po cenach ubiegłorocznych, ale kto i gdzie będzie skupował, w tej chwili rolnicy nie wiedzą – mówi Tadeusz Janas.
 
Dyrektor poznańskiego oddziału Agencji Rynku Rolnego zapewnia, że wszystkie urzędy powiatowe i gminne dostały już informacje o tym kto będzie prowadził skup interwencyjny. Zasady skupu zmienią się nieznacznie. Firmy skupują pszenicę po co najmniej 440 zł/t, a żyto po 325 zł/t. Nadpłaty zaczynają się od 110 zł do tony pszenicy i 75 zł do żyta. Co miesiąc będą rosły. Na pszenicy można dodatkowo zarobić, ale tylko przy produkcji co najmniej 100 ton tego zboża. Agenca zapłaci 120 zł za przechowanie każdej tony pszenicy do końca października. Nie zmieniają się też wymogi jakości ziarna.

 


POWIĄZANE

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...

Ukraińcy wyręczyli rząd polski w rozwiązaniu problemu z niekontrolowanym importe...

Rolnicy protestują w słusznej sprawie i rząd powinien bardzo szybko zasiąść z ni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę