CTR_80917

Śmietankowy rarytas

8 grudnia 2003

Znaczne podwyżki cen masła i żółtych serów mogą sprawić, że klienci zamiast nich będą kupować więcej tanich margaryn i wędlin. Zdaniem szefów mleczarni, niektórzy handlowcy są zbyt pazerni i narzucają za wysokie marże.

W maju kostka masła wyprodukowana przez Toruńską Spółdzielnię Mleczarską kosztowała u producenta 1,80-1,90 zł. Dziś kostkę masła śmietankowego TSM sprzedaje po 2,20 zł, extra - 2,25 zł. Tadeusz Walczak, prezes tej spółdzielni tłumaczy, że podwyżki były konieczne, ponieważ w skupie podniesiono ceny mleka: – Litr mleka zdrożał o 10 groszy. Podnieśliśmy cenę w skupie od listopada, kolejna - od 15 grudnia. 

Od listopada OSM Inowrocław płaci dostawcom za litr mleka o 5 gr więcej, bydgoska OSOWA podniosła ceny w skupie o 5-8 gr. 

Po drodze z mleczarni do sklepów cena 200 g masła wzrasta o 40-50 gr (w marketach) i o 50-80 gr w małych sklepach spożywczych. 

Oprócz masła, znacznie podrożały żółte sery. Dwa miesiące temu były tańsze o 20-40 proc. Za kilogram sera lepszego gatunku trzeba zapłacić dziś od 20 do 22 zł (sklepowa marża wynosi niekiedy nawet 40 proc.!). - To może doprowadzić do zmniejszenia sprzedaży serów - mówią w mleczarniach. - Pazerność handlowców może nam zaszkodzić, a pomóc zakładom mięsnym. Wielu klientów mających do wyboru ser lub szynkę w tej samej cenie, wybierze szynkę. 
Po podwyżkach coraz lepiej sprzedają się tańsze mixy - mieszanki masła i olejów roślinnych oraz najtańsze margaryny.


POWIĄZANE

Tegoroczny nieurodzaj owoców daje się we znaki branży przetwórczej - powiedziała...

We wtorek rząd zdecydował o przyznaniu 25 mln euro pomocy dla fińskich rolników....

Nowe dane dotyczące europejskiego sektora zbóż i roślin oleistych opublikowane p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę