informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Stabilnie na rynku krajowych owoców i warzyw

9 lutego 2005

Na rynkach owoców i warzyw żadnych wzmożonych zakupów i żadnych wzrostów cen. Tak zaczął się ten tydzień na giełdach towarowych. To sytuacja nietypowa jak na tę porę roku - komentują maklerzy - wszyscy spodziewaliśmy się wzrostów cen, bo mroźna pogoda zawsze temu sprzyja, a tymczasem rynek jakby zamarzł.

Ceny krajowych warzyw są już tak niskie, że aż śmieszne, kilogram cebuli w hurcie kosztuje poniżej 10 groszy, o kapuście i ziemniakach nikt nawet nie mówi. Na giełdzie w Sandomierzu sprzedaje się średnio 200 ton jabłek tygodniowo. To lekki spadek, który raczej nie martwi. Niepokojące jest raczej to, że prawie zatrzymał się handel ze wschodem. Ukraina kupuje niewiele, bo jej przewoźnicy są uzależnieni od granicznych wag i nie mogą już przewozić tyle towaru ile by chcieli. Nasze jabłka kupuje Rumunia i Mołdawia. Bardzo mały jest handel z Rosją, który wykorzystują Mołdawianie. Mołdawia płaci bowiem symboliczne cło za eksport do Rosji i dlatego może u nas kupić jabłka, a potem sprzedać je jako własne za dobrą cenę. Na części giełd rozpoczęły się pierwsze dostawy importowanych gruszek, śliwek i truskawek z Unii Europejskiej.

Wzrosły ceny niektórych warzyw z importu. Ceny brokułów sięgają ponad 5 zł za sztukę. Droższe są importowane kalafiory i rzodkiewki. Ustabilizowały się ceny pomidorów, które wahają się w granicach od 6 do 7 zł za kilogram. Pojawiły się młode ziemniaki z importu i belgijskie pory.


POWIĄZANE

Celem podejmowanych działań jest budowa nawyku codziennego spożywania polskich o...

Wzrasta świadomość rolników i ogrodników w kwestii korzyści płynących ze stosowa...

Kampania ma na celu promocję europejskich jabłek na rynku Zjednoczonych Emiratów...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę