CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Stracony sezon

11 maja 2007
Na przełomie kwietnia i maja w całej Polsce wystąpiły silne przymrozki. Nocne spadki temperatur były tak duże, że ucierpiały praktycznie wszystkie rodzaje upraw. Sadownicy liczą straty i szacują je nawet na 90% plonów.

Sadownicy mówią o bankructwie i klęsce żywiołowej. Minister rolnictwa obiecuje pomoc, ale zachowuje dużo większą wstrzemięźliwość niż dziesięć miesięcy temu, gdy uprawy polowe niszczyła susza. Tymczasem trwa liczenie strat i niezależnie od ich ostatecznej wielkości praktycznie wszyscy są zgodni, że dla sadowników tegoroczny sezon jest stracony.

Andrzej Lepper rozmawiał z premierem o formach pomocy dla poszkodowanych. Czy uda mu się zaspokoić ich oczekiwania.? Czy zostanie ogłoszony stan klęski żywiołowej dla rejonów, w których mróz przyczynił się do szczególnie dużych strat? Na ile realne jest widmo bankructwa o jakim często mówią sadownicy?

Wreszcie sprawa, która wraca przy okazji różnych kataklizmów występujących we wszystkich dziedzinach produkcji rolnej - ubezpieczenia. Dlaczego sadów i plantacji, przed różnymi klęskami nie chroni się w sposób najskuteczniejszy, czyli przy pomocy polisy ubezpieczeniowej? Tego typu ubezpieczenia doskonale funkcjonują w wielu krajach Europy i świata o proporcjonalnie niższej niż w Polsce produkcji rolnej. Dlaczego ta najprostsza forma zabezpieczenia od lat nie może być wprowadzona w naszym kraju?

Majowy mróz może jeszcze poczynić szkody, o których musimy powiedzieć, a które dadzą o sobie znać najwcześniej za kilka miesięcy. To po pierwsze przemysł przetwórczy, który pozbawiony surowca będzie tracił krajowe i zagraniczne rynki. W tej branży nawet rok nieobecności praktycznie zamyka rynek. Druga sprawa to ceny owoców i przetworów. Na ile koszty strat spowodowanych przymrozkami zostaną przerzucone na konsumentów? Czy „mróz” nie będzie jedynie okazją dla nieuczciwych pośredników i handlowców.
Więcej w niedzielnym Tygodniu.

POWIĄZANE

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 28.07.2017 z uwagi na wiosenne przymrozki t...

W dniu 15 września 2017 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyły się war...

1 października br. w Unii Europejskiej dojdzie do silnej deregulacji rynku cukru...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę