CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Susza doskwiera coraz bardziej

25 czerwca 2003

Susza dała się we znaki wielkopolskim i lubuskim rolnikom. Szacuje się, że niektóre plony mogą być nawet o połowę mniejsze. Wojewoda wielkopolski zbiera szacunki strat. Jednak gminy jak dotąd, mimo narzekań rolników, nie kwapią się z nadsyłaniem informacji o stratach.

Z 200-hektarowej uprawy rzepaku w Jeziorkach plony mogą być niższe o 45% – szacują ich właściciele. Pierwsze straty spowodowały przymrozki. Straty liczą też rolnicy z powiatu kaliskiego. W gminie Blizanów od maja nie było opadów. 
 
W Blizanowie brak wody odczuwają też liczni ogrodnicy. Władze gminy apelują, by nie używać wody do podlewania ogródków czy pól. Zużycie wody wzrosło w gminie sześciokrotnie. W niektórych ujęciach zaczyna jej brakować. W gminie Stare Miasto na niektórych terenach deszcz nie padał od 3 miesięcy. Zboża są żółte jak przed żniwami. Większość upraw owsa nie osiągnęła 20 cm, a wielu roślin nie da się już uratować. Straty rzepaku mogą wynieść połowę, a w zbożach ozimych do 40%. Podobnie jest w lubuskiem. 
 
Wojewoda wielkopolski do 15 lipca czeka na informacje o stratach, by przesłać je do ministerstwa rolnictwa i premiera. Może to dziwić, ale dotąd, mimo apelów z 220 gmin wielkopolskich informacje o stratach w rolnictwie przysłało tylko 12.


POWIĄZANE

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 28.07.2017 z uwagi na wiosenne przymrozki t...

W dniu 15 września 2017 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyły się war...

1 października br. w Unii Europejskiej dojdzie do silnej deregulacji rynku cukru...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę