EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Sytuacja na rynku owoców i warzyw

5 października 2005

Drogo, drogo, jeszcze drożej. Ceny warzyw i owoców nie chcą spadać. Handlowcy, którzy do tej pory mieli zapasy towaru w chłodniach i z nadzieją czekali na niższe ceny, powoli zaczynają przyzwyczajać się do myśli, ze taniej nie będzie. A dla nich to problem, bo przy tak wysokich cenach konsumenci zrobili się oporni i towaru nie chcą kupować.

Zdrożała papryka, kapusta i pomidory gruntowe. Te ostatnie powoli się kończą i dobrej jakości towar od razu udaje się sprzedać. Na większych rynkach hurtowych, które dużo eksportowały jest bardzo spokojnie. Cóż z tego, że jednej tylko giełdy dziennie wyjeżdża kilka załadowanych tirów, skoro nie ma popytu na konkretne towary.

Kontrahenci, najczęściej ci zza wschodniej granicy, kupują po kilka ton wszystkiego, nie składając zamówień na przyszłość. Pytają jedynie o śliwki, bo na wschodzie jest teraz ogromny popyt na te owoce, ale u nas coraz trudniej o duże partie tych owoców.

Od kilku tygodni ceny jabłek deserowych systematycznie rosną. To efekt niewielkiej podaży, ale i wysokich cen jabłek przemysłowych, które windują notowania uważają maklerzy. W sezonie za kilogram powinniśmy płacić najwyżej złotówkę, a płacimy nawet dwa.


POWIĄZANE

Czasy, w których rolnik spontanicznie dobierał kierunek upraw i zasiadał do wios...

Do tegorocznych żniw zrealizujemy rozbudowę i modernizację elewatora Braniewo- p...

Już od lat inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności znacznie szybciej niż b...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę