Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Sytuacja na rynku zbóż

21 sierpnia 2007
W województwach południowych i południowo-wschodnich tj. małopolskim, opolskim, podkarpackim, śląskim, świętokrzyskim, lubelskim i dolnośląskim zebrano już ponad 90 % zbóż. W województwach północnych i północno-zachodnich z uwagi na częste i dość intensywne opady deszczu zaawansowanie żniw jest niższe i kształtuje się na poziomie 16-43%. Najbardziej zaawansowane są zbiory jęczmienia, który w większości województw został zebrany z pól. Wysokie jest również zaawansowanie zbiorów pszenicy ozimej i żyta.

Skup zbóż w województwach lubelskim, podlaskim i podkarpackim jest o 20 – 40 % wyższy od skupu notowanego w analogicznym okresie roku ubiegłego. W województwach północnych i zachodnich, gdzie zaawansowanie zbiorów zbóż jest niewielkie, skup jest o 40 -60 % niższy od ubiegłorocznego.

Sytuacja cenowa na krajowym rynku zbóż kształtuje się pod wpływem wysokich cen zbóż na rynku UE i światowym. W okresie od 6 do 12 sierpnia średnio w Polsce przedsiębiorcy płacili za:
• pszenicę konsumpcyjną 643 zł/t,
• pszenicę paszową 584 zł/t,
• żyto konsumpcyjne 530 zł/t,
• jęczmień konsumpcyjny 552 zł/t,
• kukurydzę 657 zł/t.

W zależności od rodzaju zboża ceny w porównaniu z tygodniem poprzednim wzrosły od 0,5% w przypadku jęczmienia, do 8,6% w przypadku pszenicy konsumpcyjnej i 8,8% kukurydzy. W ostatnim okresie odnotowuje się zmniejszanie różnicy cenowej pomiędzy rynkiem krajowym a rynkami krajów sąsiednich, co będzie przyczyniać się do ograniczania popytu na zboże krajowe ze strony importerów. Biorąc pod uwagę, że we wspólnocie zużywanych jest około 267 mln ton zbóż, tegoroczne zbiory na poziomie 266 mln ton zaspokoją zapotrzebowanie Wspólnoty. Wysoki poziom cen pszenicy na rynku światowym wynika ze wzmożonego popytu, szczególnie na zboża konsumpcyjne, zgłaszanego przez kraje Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu oraz ograniczenia podaży wysokiej jakości zbóż konsumpcyjnych u dużych światowych eksporterów z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe podczas żniw. W przypadku zbóż paszowych z uwagi na spodziewany wzrost ich zbiorów w porównaniu z rokiem ubiegłym o 6,8 %, a w porównaniu z średnią z ostatnich pięciu lat o 9,2 %, ceny na rynku światowym w ostatnim tygodniu były stabilne.


POWIĄZANE

Analiza cen zbóż (w szczególności pszenicy) na Ukrainie i w Polsce pozwala stwie...

Na początku września odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę