Adama_AgilTrinity_15.08.2020

Tanio na rynku zbóż

19 września 2005

Ceny zbóż są wciąż - według rolników - niskie, ale dość mocno zróżnicowane w zależności od regionu.

Miniony tydzień nie przyniósł istotnych zmian na rynku zbóż. Na giełdach popyt jest wciąż mały, gdyż przy wysokich kosztach transportu odbiorcom opłaca się zaopatrywać w ziarno w magazynach położonych jak najbliżej wytwórni.

Ceny są zróżnicowane. Pszenica konsumpcyjna jest najdroższa w województwach dolnośląskim, lubelskim, najtańsza - w zachodniopomorskim. Z kolei za kukurydzę trzeba zapłacić najwięcej w centrum kraju.

Kukurydza cieszy się obecnie dużym powodzeniem i jej ceny stopniowo rosną. Już niedługo powinno pokazać się w sprzedaży ziarno z tegorocznych zbiorów. Jego cena - według wstępnych prognoz - nie powinna przekroczyć 400 zł za tonę. Za kukurydzę zeszłoroczną płaci się 425 - 470 zł za tonę. Kukurydziane żniwa zapowiadają się w tym roku bardzo dobrze. Jeśli tak będzie w rzeczywistości, to dostawcy tego ziarna będą mieli szansę na opłacalną jego sprzedaż również za granicę. Na przykład do Francji, gdzie w wyniku suszy spodziewane są zbiory o jedna piątą mniejsze niż w roku ubiegłym.

Spory jest popyt na polskie żyto konsumpcyjne. Kupują je m.in. przedsiębiorcy z krajów sąsiednich: Niemiec i Litwy. Nie ma na razie zainteresowania otrębami, które są bardzo tanie. U producentów można je kupić już po 120 - 130 zł za tonę. Spory jest też import otrąb z Czech. Spadły ceny śruty sojowej, która dostępna jest na giełdach o 5 - 6 proc. taniej niż w końcu sierpnia.

W ostatnich dniach potaniała większość warzyw. W tym roku są one jednak, w związku z mniejszą podażą, droższe niż w poprzednim sezonie.


POWIĄZANE

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 30.07.2020, tegoroczne zbiory owoców wynios...

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 27.09.2020 światowa prod...

Święto Śliwki jest to jarmark produktów regionalnych, którego nadrzędnym celem j...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę