informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Tanio na rynku zbóż

19 września 2005

Ceny zbóż są wciąż - według rolników - niskie, ale dość mocno zróżnicowane w zależności od regionu.

Miniony tydzień nie przyniósł istotnych zmian na rynku zbóż. Na giełdach popyt jest wciąż mały, gdyż przy wysokich kosztach transportu odbiorcom opłaca się zaopatrywać w ziarno w magazynach położonych jak najbliżej wytwórni.

Ceny są zróżnicowane. Pszenica konsumpcyjna jest najdroższa w województwach dolnośląskim, lubelskim, najtańsza - w zachodniopomorskim. Z kolei za kukurydzę trzeba zapłacić najwięcej w centrum kraju.

Kukurydza cieszy się obecnie dużym powodzeniem i jej ceny stopniowo rosną. Już niedługo powinno pokazać się w sprzedaży ziarno z tegorocznych zbiorów. Jego cena - według wstępnych prognoz - nie powinna przekroczyć 400 zł za tonę. Za kukurydzę zeszłoroczną płaci się 425 - 470 zł za tonę. Kukurydziane żniwa zapowiadają się w tym roku bardzo dobrze. Jeśli tak będzie w rzeczywistości, to dostawcy tego ziarna będą mieli szansę na opłacalną jego sprzedaż również za granicę. Na przykład do Francji, gdzie w wyniku suszy spodziewane są zbiory o jedna piątą mniejsze niż w roku ubiegłym.

Spory jest popyt na polskie żyto konsumpcyjne. Kupują je m.in. przedsiębiorcy z krajów sąsiednich: Niemiec i Litwy. Nie ma na razie zainteresowania otrębami, które są bardzo tanie. U producentów można je kupić już po 120 - 130 zł za tonę. Spory jest też import otrąb z Czech. Spadły ceny śruty sojowej, która dostępna jest na giełdach o 5 - 6 proc. taniej niż w końcu sierpnia.

W ostatnich dniach potaniała większość warzyw. W tym roku są one jednak, w związku z mniejszą podażą, droższe niż w poprzednim sezonie.


POWIĄZANE

Jesteśmy jako kraj potentatem produkcji owoców, ale jemy aż o 40% mniej owoców n...

Kujawsko – Pomorskie to ważny rolniczo region kraju, nie tylko z powodu dużego a...

W dniu 15 maja 2019 r. upływa termin składania Informacji o produkcji i zbyciu s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę