Bayer_dekalb_lipiec_2020

Truskawki: zamrażanie problemu

12 marca 2007
Będzie ochrona unijnego rynku przed zalewem tanich truskawek z Chin. Wczoraj Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie na 5 lat minimalnej ceny na import mrożonek z Azji.

Proponowana przez Komisję Europejską cena minimalna w wysokości 684 euro za tonę, ma zastąpić wygasające niebawem cła antydumpingowe. O taką ochronę postulowała Polska, której groziła utrata pozycji unijnego lidera w produkcji truskawek. Decyzja Komisji Europejskiej zdaniem polskich urzędników oznacza możliwość utrzymania rynku.

Marcin Korolec wiceminister gospodarki: - Przez okres 5 lat, polscy producenci truskawek i polski przemysł chłodniczy, który zajmuje się mrożeniem towarów, będzie miał czas na restrukturyzację.

Z tym mogą być jednak problemy twierdzą polscy producenci. Ochrona przed nieuczciwą konkurencją ze strony państw spoza Unii – jest niewystarczająca.

Mirosław Maliszewski, poseł, Związek Sadowników RP: - Jest obawa, że zbyt wąska grupa krajów została tym objęta. Tylko Chiny. Jest niebezpieczeństwo, że Maroko czy Turcja będą eksportować w obszar celny UE mrożoną truskawkę która stanowi zagrożenie.

To może spowodować, że tanie mrożonki z Chin jednak do nas trafią. Ale na tym nie koniec. Plantatorzy narzekają bowiem na zbyt niską cenę minimalną.

Mirosław Maliszewski, poseł, Związek Sadowników RP: - Sugerowaliśmy, żeby to było 800 euro za tonę i wtedy gwarantowałoby to opłacalność produkcji.

Ministerstwo Gospodarki odpowiada, że na wysokość ceny minimalnej nie miało żadnego wpływu. Decyzję w tej sprawie podjęła Komisja Europejska.

Mieczysław Nogaj, Ministerstwo Gospodarki: - Ona bierze pod uwagę średnie koszty w 2005 roku i ustala cenę, która jej zdaniem jest nieszkodliwa. Która mogłaby funkcjonować i nie szkodziłaby ani przetwórcom ani producentom.

Polska jest największym producentem truskawek w UE. Dostarcza na ten rynek 60% owoców. W przemyśle przetwórczym zatrudnionych jest około 10 tysięcy pracowników.


POWIĄZANE

Od 24 lipca br. zaczyna obowiązywać zaktualizowany Regulamin Rynku Towarów Rolno...

Czerwiec dla uczniów kojarzący się ze swobodą, rozpoczynający wakacje, otwiera r...

IUNG-PIB opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę