Tytoniarze bez wsparcia

5 listopada 2003

Obowiązujące prawo wyklucza możliwość skorzystania z budżetowych pieniędzy przeznaczonych dla grup producenckich. Przynajmniej w takiej sytuacji znaleźli się plantatorzy tytoniu z Podlasia. Ich zrzeszenie nie może skorzystać z pomocy, bo jego członkowie nie otrzymaliby dopłat z budżetu - czyli 2,50 zł do każdego wyprodukowanego kilograma tytoniowych liści.

W zrzeszeniu Tabako są niemal wszyscy plantatorzy współpracujący z wytwórnią papierosów w Augustowie. Za składki siedmiuset członków grupa kupiła i wyremontowała bazę skupową w Suchowoli. Rolnicy liczyli na obiecaną pomoc z budżetu i dlatego chcieli zarejestrować grupę producencką u wojewody podlaskiego.

Na pieniądze z budżetu mogą liczyć tylko grupy wpisane do rejestru wojewody. Zrzeszenie producentów tytoniu teraz już nie zabiega o to, bo plantatorzy by otrzymać dopłaty do produkcji, muszą sprzedać tytoń przetwórcy, a nie grupie która takim przetwórcą nie jest - to uregulowanie przyjęte w ustawie tytoniowej.

Z kolei ustawa o grupach producenckich mówi, że pieniądze z budżetu może otrzymać tylko grupa skupująca produkty swoich członków. "Grupa musi sprzedać 51% swojego surowca, żeby spełnić warunki jako grupa producencka. Jeżeli tego warunku się nie spełni, grupa zostaje zamknięta po roku działalności" - mówi Jan Milanowski ze Zrzeszenia producentów Tytoni TABAKO.

Na Podlasiu jest około 40 rolniczych zrzeszeń. Ale w rejestrze wojewody figuruje jak dotąd jedna - to grupa producentów drobiu z Sokółki. Chcąc nie chcąc plantatorzy tytoniu muszą poczekać na lepsze czasy i zmianę wykluczających się wzajemnie przepisów.


POWIĄZANE

Plantatorzy zbóż tradycyjnie wykonują oprysk przedżniwny na plantacjach. Zalety ...

Kilkudziesięciu uczniów z 10 szkół rolniczych podległych Ministerstwu Rolnictwa ...

Agencja Rynku Rolnego przypomina, że w dniu 25 czerwca br. w myśl przepisu § 1 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę