CTR_80917

Tytoniarze bez wsparcia

5 listopada 2003

Obowiązujące prawo wyklucza możliwość skorzystania z budżetowych pieniędzy przeznaczonych dla grup producenckich. Przynajmniej w takiej sytuacji znaleźli się plantatorzy tytoniu z Podlasia. Ich zrzeszenie nie może skorzystać z pomocy, bo jego członkowie nie otrzymaliby dopłat z budżetu - czyli 2,50 zł do każdego wyprodukowanego kilograma tytoniowych liści.

W zrzeszeniu Tabako są niemal wszyscy plantatorzy współpracujący z wytwórnią papierosów w Augustowie. Za składki siedmiuset członków grupa kupiła i wyremontowała bazę skupową w Suchowoli. Rolnicy liczyli na obiecaną pomoc z budżetu i dlatego chcieli zarejestrować grupę producencką u wojewody podlaskiego.

Na pieniądze z budżetu mogą liczyć tylko grupy wpisane do rejestru wojewody. Zrzeszenie producentów tytoniu teraz już nie zabiega o to, bo plantatorzy by otrzymać dopłaty do produkcji, muszą sprzedać tytoń przetwórcy, a nie grupie która takim przetwórcą nie jest - to uregulowanie przyjęte w ustawie tytoniowej.

Z kolei ustawa o grupach producenckich mówi, że pieniądze z budżetu może otrzymać tylko grupa skupująca produkty swoich członków. "Grupa musi sprzedać 51% swojego surowca, żeby spełnić warunki jako grupa producencka. Jeżeli tego warunku się nie spełni, grupa zostaje zamknięta po roku działalności" - mówi Jan Milanowski ze Zrzeszenia producentów Tytoni TABAKO.

Na Podlasiu jest około 40 rolniczych zrzeszeń. Ale w rejestrze wojewody figuruje jak dotąd jedna - to grupa producentów drobiu z Sokółki. Chcąc nie chcąc plantatorzy tytoniu muszą poczekać na lepsze czasy i zmianę wykluczających się wzajemnie przepisów.


POWIĄZANE

We wtorek rząd zdecydował o przyznaniu 25 mln euro pomocy dla fińskich rolników....

Nowe dane dotyczące europejskiego sektora zbóż i roślin oleistych opublikowane p...

Na podstawie podsumowania przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę