Udany chmiel

3 grudnia 2015
Ruszyły zbiory chmielu na Dolnym Śląsku. Plony będą dobre - mówią rolnicy i rozpoczynają negocjacje cenowe. Większość dolnośląskiego chmielu trafi na wolny rynek. Nie można jednak się spodziewać cen tak wysokich jak w ubiegłym roku, gdy sięgały one nawet 200 zł za kilogram suchych szyszek.

Największe dolnośląskie chmielniki są w gminie Długołęka. Tu kilku rolników zawiązało nieformalna grupę producencką. Wspólnie chcą sprzedać około 70 ton chmielu. Razem kupują nawozy i środki ochrony roślin. Wspólnie negocjują ceny. Zbiory to karkołomny wyczyn. Pnącza chmielu ściągnąć trzeba z siedmiometrowych słupów.

Tu rolnicy uprawiają Marynkę, która łączy najlepsze cechy odmian aromatycznych i goryczkowych. W ostatnich latach rolnicy zwiększyli powierzchnie plantacji.

Jednak z dolnośląskiego chmielu nikt nie uwarzy w regionie piwa. upadły wszystkie browary. Ostatni był lwówecki, a Piastowski we Wrocławiu awansował na ... zabytek. Został tylko jeden – wrocławski mini-browar Spiż. Produkcja zaledwie 2 tys. hektolitrów.

Teraz wydaje się, ze rzeczywiście przyszłość mają w regionie tylko mini-browary ze swoją niewielką, rzemieślniczą produkcją. Nie oznacza to jednak braku zapotrzebowania w kraju na chmiel. Rośnie areał chmielników, choć powoli, bo koszty założenia plantacji sięgają 150 tys. złotych za hektar.


POWIĄZANE

Cenne źródło zdrowia i smaku # eksport nawet na Węgry # dobry wybór # co wiedzie...

Do Pierwszego Portalu Rolnego, do naszej redakcji, trafia coraz więcej korespond...

Na poczcie i w wielu multiagencjach, od 1 września są dosstępne ubezpieczenia up...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę