aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

W łódzkim: żniwne prognozy

11 sierpnia 2006

W województwie łódzkim cena skupu pszenicy i żyta w połowie lipca br. wynosiła średnio 400 zł/t w przypadku pszenicy natomiast cena żyta kształtowała się średnio 320 zł/t. Według danych Komisji Europejskiej, przeciętna cena pszenicy konsumpcyjnej w krajach UE – w okresie 12—18 czerwca br. wynosiła 117 euro/t ( 480 zł/t). Najwyższy poziom cen tego ziarna wystąpił w Hiszpanii 147 euro/t, natomiast najniższy notowany był w na Węgrzech – 92/euro/t i Czechach 99 euro/t w Polsce – 106 euro/t.

Uwzględniając aktualną i przewidywaną sytuację podażowo – popytową wg ekspertów ARR, ceny skupu zbóż do końca roku mogą ukształtować się na następującym poziomie pszenica od 370 zł/t do 390 zł/t we wrześniu, w grudniu 380 zł/t do 400 zł/t natomiast cena żyta będzie się kształtować na poziomie od 310 do 330 zł/t we wrześniu ; w grudniu od 320 – 340 zł/t Zdaniem Andrzeja Górczyńskiego, prezesa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego plony zbóż w kraju mogą być niższe średnio o 10-20% w stosunku do roku ubiegłego. W tym roku podczas żniw, cena skupu zbóż będzie raczej niska i nie przekroczy 90 euro za tonę pszenicy konsumpcyjnej. Wynika to nie tylko z powodu suszy, ale także z niesprzyjających warunków pogodowych jakie panowały wiosną i opóźnionych siewów.

W województwie łódzkim na podstawie informacji zebranych przez pracowników IRWŁ z gmin wynika, że straty w wyniku suszy wynoszą ok. 30% w uprawach zbóż, natomiast w sadach i uprawach warzyw 40%. W wielu gminach jeszcze nie przystąpiono do szacowania szkód.

- Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego wystąpiła do podmiotów skupowych działających na terenie województwa łódzkiego z prośbą o podanie terminu rozpoczęcia skupu i planowanej cenie. Większość podmiotów udzieliła odpowiedzi telefonicznej, z których wynika, że jeszcze jest za wcześniej mówić o cenie zbóż i terminie rozpoczęcia skupu – mówi Andrzej Górczyński.


POWIĄZANE

Miedź i krzem to pierwiastki, które mają duże znaczenie w stymulowaniu odpornośc...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę