W mackach omacnicy

16 sierpnia 2007
Nawet 300 milionów złotych rocznie. Takie straty ponoszą plantatorzy kukurydzy w związku z występowaniem na polach omacnicy prosowianki. Mimo wielu zabiegów szkodnik wciąż się rozprzestrzenia.

Zdaniem fachowców jedynym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie odmian genetycznie zmodyfikowanych, odpornych na tego rodzaju owady. Na to wciąż nie zezwala jednak obowiązujące prawo.

I właśnie do tych przepisów większość plantatorów kukurydzy ma zastrzeżenia. Tym bardziej, że powierzchnia występowania omacnicy wciąż się rozszerza. W ubiegłym roku największe skupiska notowano na południu. W tym roku, owady żerują już także na Mazowszu, w Kujawsko-Pomorskiem, na Podlasiu i w rejonie Łodzi.

- Rolnicy są przekonani do tego, że powinni mieć u siebie takie same instrumenty jak nasi koledzy w UE chociażby Rumuni, którzy najpóźniej weszli do Unii, a dzisiaj mają kukurydzy modyfikowanej już ponad 100tys. hektarów – mówi Tadeusz Szymańczak, Mazowiecka Izba Rolnicza.

Z danych opublikowanych przez Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin wynika, że 8 na 10 plantatorów kukurydzy na terenach opanowanych przez omacnicę – chce wprowadzenia odmian odpornych na te owady, czyli zmodyfikowanych genetycznie. Taki sposób walki z pasożytem jest znacznie skuteczniejszy i mniej uciążliwy dla środowiska - przekonują specjaliści.

Roman Warzecha Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin: - W przypadku zastosowania chemii ginie wszystko, natomiast w przypadku zastosowania metody biologicznej czyli kukurydzy transgenicznej zwalczana jest tylko omacnica prosowianka.

Z tą argumentacją nie chce się jednak zgodzić resort rolnictwa, popierany przez organizacje ekologiczne. Zdaniem urzędników, rośliny transgeniczne stwarzają zbyt wielkie zagrożenie dla upraw pozbawionych tego rodzaju modyfikacji.

Tymczasem, areał takich upraw na świecie wciąż rośnie i wynosi już ponad 90 milionów hektarów. Także niektóre kraje Europy, do niedawna sceptyczne, zaczynają uprawiać uodpornioną odmianę kukurydzy. Obok Hiszpanii, Francji czy Niemiec, w ubiegłym roku także Czesi i Słowacy zdecydowali o rozwoju transgenicznych plantacji.

POWIĄZANE

Jak informuje KRIR, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przesłało odpowiedź na ...

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystosowała apel do V-ce Premiera i Ministra Rolnict...

Rolnictwo naraża na zanieczyszczenie 38 proc. wody w UE. Rozwiązaniem są uprawy ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę