W obronie polskiej truskawki

24 czerwca 2005

Do końca czerwca tego roku Komisja Europejska powinna podjąć decyzję o wprowadzeniu tymczasowych barier ochronnych na import truskawek mrożonych do Unii - poinformował podczas konferencji prasowej wiceminister rolnictwa Wiesław Zapędowski.

Wyjaśnił, że resort rolnictwa podjął pewne działania już na jesieni ubiegłego roku. Wtedy rozpoczęła się dyskusja na temat reformy rynku owoców i warzyw. "Jej celem jest modyfikacja reguł, które żądzą tym rynkiem, jest to działanie długofalowe, więc nierealne jest oczekiwanie szybkich rozwiązań".

Wczoraj rolnicy z Samoobrony protestowali przed ministerstwem rolnictwa przeciwko zbyt niskim cenom skupu owoców miękkich.

- Sytuacja jest dramatyczna pomimo tego, że minister rolnictwa rok temu obiecał, iż UE nie dopuści do napływu na jej teren owoców miękkich z krajów, które produkują je taniej niż Polska - powiedział podczas pikiety szef "Samoobrony" Andrzej Lepper.

Polska jest zainteresowana, by zwiększony był asortyment owoców i warzyw przeznaczonych dla przetwórstwa, które mogłyby zostać objęte dopłatami.

Jak zauważył wiceminister, przed akcesją Polska miała 70 proc. udział w unijnym rynku truskawek mrożonych, a teraz ma ok. 40 proc. Jest to wynikiem wzrastającego importu z krajów poza Unii.

Zaznaczył, że Polska jest nadal największym producentem truskawek w UE, ale dotyczy to owoców przemysłowych, a nie deserowych.

Polska postanowiła przekonać Komisję Europejską, by podjęła tymczasową ochronę rynku, aby chronić interesy polskich producentów - poinformował Zapędowski.

Wniosek Polski został poddany w ubiegłym tygodniu głosowaniu na forum Komitetu ds. Środków Ochronnych i zdecydowana większość krajów poprała wszczęcie postępowania w tej sprawie. - Komisja podejmie decyzję - powiedział Zapędowski. Podkreślił, że środki te są tymczasowe i nie mogą być postrzegane jako uzdrowienie sytuacji na rynku truskawek. Dodał, że Polska chce, by środkiem ochronnym była cena minimalna w imporcie truskawek mrożonych do UE.

Jego zdaniem, do problemów na tym rynku doprowadza fakt, że nie są uregulowane stosunki między plantatorami a przemysłem, nie są zawierane długookresowe umowy kontraktacyjne, gwarantujące uzyskanie opłacalnej ceny.

Wypowiedz się na -


POWIĄZANE

Pierwsza transza wypłaty za skup jabłek przez firmę Eskimos wczoraj została prze...

Wypłaty pomocy suszowej wstrzymane do stycznia br., ze wglądu na wyczerpanie się...

5. grudnia obchodzimy Światowy Dzień Gleby. "To ważna inicjatywa, która ma zwróc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę