CTR_80917

W trosce o zbiory borówek

3 grudnia 2015
Stowarzyszenie Plantatorów Borówki Amerykańskiej wystąpiło do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośba o pomoc przy wyborze i ewentualnej rejestracji środków do ochrony chemicznej borówki. Obecnie bowiem obowiązujące w Polsce prawo  nie dopuszcza stosowania jakichkolwiek środków ochrony roślin w uprawie borówki wysokiej. Brak takich środków powoduje bowiem duże straty miedzy innymi w wyniku porażenia przez choroby grzybowe .
Sytuacja taka wymaga wiec podjęcia jak najszybszej decyzji o formalnym zezwoleniu stosowania niektórych środków grzybobójczych i owadobójczych.
- O rejestracje środka ochrony dla danego gatunku  uprawnego występuję producent środka, a ten nie jest zainteresowany, gdyż koszty rejestracji wyższe są niż ewentualne zyski ze sprzedaży. Taka sytuacja stwarza barierę rozwoju uprawy i obarcza plantatorów wielkim ryzykiem utraty zbiorów i zdobytych rynków – mówi Ireneusz Komorowski, prezes zarządu SPBA
Dotychczas czynione  przez plantatorów próby zainteresowania firm chemicznych tym tematem  pokazały się bezskuteczne, a poniesienie kosztów rejestracji przez plantatorów nie jest możliwe . Dlatego też jak podkreśla Komorowski jedynym wyjściem z tej sytuacji jest skorzystanie z artykułu 49 Ustawy o ochronie roślin  czyli potraktowanie  uprawy borówki jako małoobszarowej i wydanie zezwolenia na stosowanie przynajmniej kilku podstawowych preparatów.


POWIĄZANE

Konkurs na stanowisko prezesa Krajowej Spółki Cukrowej (KSC) wygrał Henryk Wnoro...

Poprawa gospodarowania ziemią uprawną może wpłynąć na wychwycenie dodatkowej ilo...

Ministerstwo rolnictwa opracuje w przyszłym roku program rozwoju branży winiarsk...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę