Adama_15.03.2020
Bayer_2020_UnivoAzoty_16.03.2020

Wolą zrywać eurotruskawki

26 czerwca 2006

Mimo niezłych pieniędzy, na lokalnych plantacjach brakuje rąk do pracy. Bydgoszczanie wolą wykonywać tę samą pracę w cięższych warunkach, ale i za cięższe pieniądze. Lokalnym plantatorom w zbiorach pomagają okoliczni mieszkańcy. Nikt inny nie chce tego robić - pisze "Express Bydgoski".

- Dziennie wysyłam trzy busy do Bydgoszczy, które przywożą do mnie pracowników. Ale potrzebuję jeszcze kilkaset osób, by nie stracić zbiorów. Już w piątek spodziewamy się wysypu owoców - opowiada Mariola Markiewicz, właścicielka największej w regionie plantacji truskawek w Buszkowie koło Koronowa. - Wcześniej nie musiałam zabiegać o pracowników. Teraz większość z tych, którzy mogliby u nas pracować, wyjeżdża za granicę.

Właścicielka plantacji musiała w tym roku zainwestować w reklamę. Chętni się zgłaszają, ale nadal potrzeba więcej rąk do pracy.

Zarobek tych najciężej pracujących może sięgnąć, w najbardziej ekstremalnych sytuacjach, nawet 100 zł dziennie. - To nie jest ciężka praca. Zbiera się tylko osiem godzin. Nie ma ograniczeń wiekowych, przyjść może każdy. Wystarczy mieć zdrowy kręgosłup i silne ręce - zachęca Mariola Markiewicz.

Dlaczego więc z roku na rok coraz trudniej pozyskać ludzi do zbiorów? - W pierwszym kwartale tego roku z naszego wojewó dztwa wyjechało na plantacje do Hiszpanii i Niemiec ponad 4 tysiące osób. Zainteresowanie tą pracą jest ogromne. W Hiszpanii nie trzeba nawet dobrze znać języka. Za sześciogodzinny dzień zbierania dostaje się tam 34 euro (ok. 140 zł). Niemcy oferują od 4 do 9 euro (16 - 36 zł) za godzinę - wyjaśnia Justyna Strohschein, pośrednik pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Toruniu.


POWIĄZANE

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 27.02.2020 światowa prod...

Zgodnie z prognozą USDA (U.S. Department of Agriculture) z 10 marca br. światowa...

W związku z pismem KRIR w sprawie wypłaty pomocy związanej z wystąpieniem suszy ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę