aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wsparcie po suszy

21 września 2006

500 złotych dla małych, 1000 dla dużych. Na takie wsparcie mogą liczyć rolnicy, których gospodarstwa zostały dotknięte klęską suszy. Przypominamy, że dokumenty należy składać w ośrodkach pomocy społecznej.

Na złożenie wniosku rolnicy mają czas do 15 października. – Te wnioski są proste, w nich rolnicy określają wysokość strat i decyzje podejmuje kierownik urzędu na mocy protokołów przekazanych przez wojewodów co do strat na danych terenach. – informuje Anna Kalata minister polityki społecznej

Problem w tym, że nie wszyscy rolnicy, których dotknęła klęska oszacowali straty. Wiktor Szmulewicz Krajowa rada Izb Rolniczych: Ci co nie mieli w planie skorzystać z pomocy kredytowej nie składali w ogóle tych wniosków.

Tym samym zamknęli sobie także drogę do skorzystania z pomocy socjalnej. Trzeba też pamiętać, że wsparcie przysługuje tylko tym gospodarstwom, w których choć jedna osoba jest ubezpieczona w KRUSIE i nie zalega z opłacaniem składek.

W gminie Mokobody zdecydowana większość rolników oszacowała straty spowodowane przez suszę.

500 złotych otrzymają rolnicy, których gospodarstwa liczą do 5 hektarów powierzchni. Dwa razy tyle dostaną ci, którzy maja więcej niż 10 hektarów. Dodatkowo 392 złote przysługiwać będzie rolnikom hodującym, bydło, konie kozy lub owce. Zdaniem Izb Rolniczych pomoc socjalna może poprawić sytuację jedynie niewielkich gospodarstw .

- Jeśli chodzi o duże gospodarstwa przy takich nakładach i takich powierzchniach strat jest to marginalna sprawa. Tutaj nie chodzi o to żeby przeżył człowiek w sprawach socjalnych, ale żeby mogło przetrwać jego gospodarstwo. – Wiktor Szmulewicz

Według rządowych prognoz pomocą zostanie objętych blisko 300 tysięcy gospodarstw.


POWIĄZANE

Miedź i krzem to pierwiastki, które mają duże znaczenie w stymulowaniu odpornośc...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę