WSTĘPNA ANALIZA PARAMETRÓW PSZENICY

3 października 2001

Poniższe wykresy przedstawiają przybliżone średnie parametry pszenicy konsumpcyjnej uprawianej na glebach lekkich i ciężkich. Dane pochodzą z województw lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego, część dostaw również była z województwa wielkopolskiego. Uwzględniono tylko dostawy spełniające kryteria Agencji Rynku Rolnego. Na szczegółowe oceny żniw i zboża przyjdzie nieco jeszcze poczekać, ale już można przyjrzeć się trendom parametrowym. 

ILOŚĆ ODRZUCONYCH DOSTAW W TERMINIE 1-20 SIERPNIA Z POWODU ZŁYCH PARAMETRÓW:

WSTĘPNA ANALIZA TRENDÓW PARAMETROWYCH:

Pszenica – gleby ciężkie


Pszenica z gleb ciężkich systematycznie traci liczbę opadania. Jak widać, wartość średnia tylko 31 lipca przekroczyła 240 sekund. Znaczy to tyle, że niemal każda dostawa balansuje na krawędzi, a o bardzo dobrych wartościach tego parametru (w okolicach 300 sek.) można tylko pomarzyć. 

Pszenica – gleby lekkie

Inaczej przedstawia się sytuacja na glebach lekkich, tu pojawiają się średnie w okolicach 280, a nawet 300 sekund. 

Zawartość glutenu też trzyma się w tym roku na granicy normy, szczególnie w dostawach pochodzących z małych gospodarstw, których nie stać na dobre ziarno siewne i nawozy.
Jak na razie nie szwankuje nie ujęta na wykazach rozpływalność glutenu, kształtująca się w okolicach 9-10 mm. Co prawda 10 to już wartość graniczna, ale pszenica z pola powinna mieć ją w okolicach 8-9.

Wilgotność zboża nie jest najgorsza, kształtuje się w okolicach 14-15% i zasadniczo utrzymany jest jednolity poziom mimo (a może dzięki) zmiennej pogodzie.

Ta wstępna analiza wartości może dużo powiedzieć o jakości zbóż w czasie tegorocznych żniw, choć na podsumowania przyjdzie czas we wrześniu i październiku, po zakończeniu tegorocznej akcji skupu.

Marty

POWIĄZANE

Od 19 stycznia 2018 r. będą obowiązywać nowe przepisy, które umożliwiają produce...

Przed głosowaniem w Parlamencie Europejskim nad wnioskiem Komisji w sprawie prom...

7 sierpnia 2014 r. rząd rosyjski wprowadził zakaz przywozu do Federacji Rosyjski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę