informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Wstępna zgoda na dotacje

10 sierpnia 2006

Jest wstępna zgoda na to, aby polscy rolnicy zajmujący się uprawą owoców miękkich dostali w przyszłym roku unijne dotacje – poinformował resort rolnictwa. Nawet gdyby te informacje potwierdziły się i tak nie rozwiąże to wszystkich problemów branży.

Z informacji przekazanych przez resort rolnictwa wynika, że w Brukseli mówi się o dopłatach rzędu 200 euro do hektara upraw, malin, truskawek czy innych owoców. Podobne subwencje są stosowane w południowych krajach Unii, gdzie farmerzy mogą liczyć na dotacje do produkcji upraw cytrusowych. Nawet gdyby okazało się to prawdą wciąż nie spełnia to najważniejszego naszego postulatu.

Te bariery, o których mówi szef największej organizacji skupiającej producentów owoców miękkich, to cła antydumpingowe na chińskie, ale także na marokańskie mrożone truskawki. Zalewają one unijny rynek, a w konsekwencji załamują ceny skupu świeżych owoców w Polsce.

W Unii Europejskiej trwa właśnie dyskusja na temat reformy unijnego rynku owoców i warzyw. W grudniu Komisja Europejska przedstawi swoje stanowisko w tej sprawie. Domagamy się, aby w tym dokumencie znalazł się zapis o rozszerzeniu listy owoców sprzedawanych do przetwórstwa do, który Bruksela dopłaca. Obecnie na takie dotacje mogą liczyć tylko producenci pomidorów.

To czy nasze postulaty znajdą uznanie w oczach unijnych urzędników dowiemy się już w grudniu. Ale ostateczną decyzje na temat reformy 25 państw Unii Europejskiej podejmie dopiero w przyszłym roku.


POWIĄZANE

Celem podejmowanych działań jest budowa nawyku codziennego spożywania polskich o...

Wzrasta świadomość rolników i ogrodników w kwestii korzyści płynących ze stosowa...

Kampania ma na celu promocję europejskich jabłek na rynku Zjednoczonych Emiratów...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę