WTO przeciw subsydiowaniu cukru w UE

6 sierpnia 2004

Subsydia dla producentów cukru w Unii Europejskiej stanowią pogwałcenie reguł globalnego handlu – głosi wstępne orzeczenie Światowej Organizacji Handlu. WTO przychyliła się do wniosków Brazylii, Australii i Tajlandii, które zarzuciły UE, że subsydiuje eksport cukru niezgodnie z obowiązującymi limitami i w ten sposób winduje ceny na rynkach światowych ze szkodą dla producentów z krajów rozwijających się.

Decyzja WTO nie jest ostateczna, końcowy werdykt zapadnie w najbliższych miesiącach po wysłuchaniu argumentów obu stron sporu. Już dzisiaj można jednak powiedzieć, że orzeczenie z Genewy wzmacnia pozycję eksporterów, którzy domagają się od bogatych krajów istotnej redukcji wsparcia dla rolnictwa w ramach nowej rundy globalnych rokowań handlowych.

Dla UE oznacza to również konieczność bardziej radykalnych ograniczeń w pomocy dla branży cukrowniczej, która ma w tym roku otrzymać z Brukseli 1,7 mld euro. Według inicjatorów skargi, po wejściu w życie orzeczenia WTO ceny cukru na świecie mogą wzrosnąć o 10 proc., gdyż subsydiowany eksport z Unii spadnie o dwie trzecie (do ok. 1,3 mln ton rocznie), co odbije się na wielkości podaży. W lipcu Komisja Europejska zgłosiła projekt znacznych redukcji subsydiów dla producentów cukru w krajach Wspólnoty.


POWIĄZANE

Producent przypraw, koncentratów spożywczych, suszy warzyw i owoców z Wierzchosł...

Do obrotu na Giełdowym Rynku Rolnym prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii S....

Świętowanie Dnia Babci i Dziadka jest ważne. 21 i 22 stycznia to czas, w którym ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę