Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Wyniki reformy sektora owoców i warzyw

14 czerwca 2007
Wiceprezes Rady Ministrów, minister rolnictwa i rozwoju wsi Andrzej Lepper, uczestniczący dziś w obradach Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, osiągnął sukces w sprawie reformy Wspólnej Organizacji Rynku Owoców i Warzyw. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wsparcie dla sektora truskawek i malin może wynieść max. do 400 euro/ha, wobec pierwotnej propozycji mówiącej tylko o 100 euro/ha.

Po trudnych negocjacjach z Komisją Europejską, Prezydencją i pozostałymi krajami członkowskimi, polska delegacja zdołała obronić wszystkie swoje kluczowe postulaty, co pozwoliło na poparcie przyjętego kompromisu.
Osiągnięto następujące, istotne dla Polski rozwiązania:
• Wsparcie finansowe dla sektora owoców miękkich z budżetu wspólnotowego w postaci płatności obszarowej dla upraw truskawek i malin, na poziomie 230 EUR/ha, przez okres 5 lat, z możliwością dofinansowania ze środków krajowych do 400 euro/ha.
• 4-letni okres przejściowy na pełne oddzielenie płatności dla pomidorów kierowanych do przetwórstwa. W tym czasie do 50% tych płatności będzie mogło być wypłacane w formie płatności powierzchniowej uwarunkowanej dostawami w ramach kontraktów.
• Podwojenie stawek wsparcia na założenie i koszty administracyjne dla wstępnie uznanych grup producentów, do wysokości 10%, 10%, 8%, 6%, 4% wartości produkcji sprzedanej, w pięciu kolejnych latach realizacji planu dochodzenia do uznania. Ponadto, grupy te nadal będą mogły otrzymywać refundację części kosztów kwalifikowanych inwestycji. Powyższe formy pomocy będą stosowane wyłącznie w nowych krajach członkowskich.
• W przypadku Polski i innych krajów członkowskich o niskim stopniu zorganizowania zwiększono z 50% do 60% udział wsparcia wspólnotowego w funduszu operacyjnym tworzonym przez organizacje producentów.
Ponadto, reforma przewiduje szereg innych rozwiązań służących lepszemu dostosowaniu sektora do nowych wyzwań. W szczególności, zwiększono znaczenie:
• Działań pro-środowiskowych;
• Instrumentów zarządzania kryzysowego;
• Promocji spożycia owoców i warzyw, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.
Wspólna Organizacja Rynku Owoców i Warzyw w nowym kształcie, przyczyni się nie tylko do doraźnej poprawy sytuacji w sektorze, ale przede wszystkim do jego rozwoju w długim okresie, poprzez przyspieszenie powstawania grup i organizacji producentów.
 


POWIĄZANE

12. kwietnia, minister rolnictwa wydał zezwolenie na stosowanie środka ochrony r...

Od 17 maja do 27 czerwca 2021 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnict...

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zaprasza na Krajowe D...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę