Wyniki reformy sektora owoców i warzyw

14 czerwca 2007
Wiceprezes Rady Ministrów, minister rolnictwa i rozwoju wsi Andrzej Lepper, uczestniczący dziś w obradach Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, osiągnął sukces w sprawie reformy Wspólnej Organizacji Rynku Owoców i Warzyw. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wsparcie dla sektora truskawek i malin może wynieść max. do 400 euro/ha, wobec pierwotnej propozycji mówiącej tylko o 100 euro/ha.

Po trudnych negocjacjach z Komisją Europejską, Prezydencją i pozostałymi krajami członkowskimi, polska delegacja zdołała obronić wszystkie swoje kluczowe postulaty, co pozwoliło na poparcie przyjętego kompromisu.
Osiągnięto następujące, istotne dla Polski rozwiązania:
• Wsparcie finansowe dla sektora owoców miękkich z budżetu wspólnotowego w postaci płatności obszarowej dla upraw truskawek i malin, na poziomie 230 EUR/ha, przez okres 5 lat, z możliwością dofinansowania ze środków krajowych do 400 euro/ha.
• 4-letni okres przejściowy na pełne oddzielenie płatności dla pomidorów kierowanych do przetwórstwa. W tym czasie do 50% tych płatności będzie mogło być wypłacane w formie płatności powierzchniowej uwarunkowanej dostawami w ramach kontraktów.
• Podwojenie stawek wsparcia na założenie i koszty administracyjne dla wstępnie uznanych grup producentów, do wysokości 10%, 10%, 8%, 6%, 4% wartości produkcji sprzedanej, w pięciu kolejnych latach realizacji planu dochodzenia do uznania. Ponadto, grupy te nadal będą mogły otrzymywać refundację części kosztów kwalifikowanych inwestycji. Powyższe formy pomocy będą stosowane wyłącznie w nowych krajach członkowskich.
• W przypadku Polski i innych krajów członkowskich o niskim stopniu zorganizowania zwiększono z 50% do 60% udział wsparcia wspólnotowego w funduszu operacyjnym tworzonym przez organizacje producentów.
Ponadto, reforma przewiduje szereg innych rozwiązań służących lepszemu dostosowaniu sektora do nowych wyzwań. W szczególności, zwiększono znaczenie:
• Działań pro-środowiskowych;
• Instrumentów zarządzania kryzysowego;
• Promocji spożycia owoców i warzyw, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.
Wspólna Organizacja Rynku Owoców i Warzyw w nowym kształcie, przyczyni się nie tylko do doraźnej poprawy sytuacji w sektorze, ale przede wszystkim do jego rozwoju w długim okresie, poprzez przyspieszenie powstawania grup i organizacji producentów.
 


POWIĄZANE

Jak podaje ARiMR do 17 sierpnia wypłacono rolnikom łącznie 1,79 mld zł z tytułu ...

Odpowiedź na pytanie – kiedy zbierać kukurydzę? – wydaje się oczywista. Gdy będz...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 10 sierpnia 2022 r. do Wicepremiera...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę