Wzrost cen rzepaku

13 lutego 2008
Opolscy rolnicy liczą na rozwój rynku biopaliw i wysokie ceny produktów rolnych i od nich też zależy, czy wyprodukują taką ilość rzepaku, która zaspokoi zapotrzebowanie rynku. Według prognoz polskie olejarnie w tym największa w Brzegu powinny przerobić na cele spożywcze milion osiemset tysięcy ton rzepaku, czyli praktycznie całość surowca produkowanego w kraju. Tymczasem rolnicy chcą tyle samo nasion sprzedać na biopaliwa i liczą na wysoką cenę.

Wiktor Nowakowski, Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Leśnicy – „Rynek rzepaku, jest teraz rynkiem rolnika, a rolnicy bardzo długo czekali na to, żeby opłacalność produkcji rzepaku była dwa razy większa niż opłacalność produkcji pszenicy.”

poseł Leszek Korzeniowski, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi – „Duży wpływ na to mają biopaliwa, ale trzeba zauważyć, że wszystkie surowce w tym roku bardzo drastycznie podrożały.”

Rzepak w tym roku w Polsce ma kosztować około 1600 złotych za tonę. Konsekwencją będzie wzrost cen produktów z roślin oleistych o około 30 procent.

Elemer Toth, ekspert z Węgier - ,,W naszym kraju niesprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały w ubiegłym roku duży wzrost cen produktów rolnych zwłaszcza zboża, ale nie tylko to ma wpływ na ceny żywności. Na W Węgrzech ceny surowców rolnych są takie jak w całej Europie. Dlatego żywność będzie drożeć a najwięcej tłuszcze roślinne.”

Według Światowej Organizacji Żywności FAO do 2018 roku żywność podrożeje nawet o 50 procent.

dr Ryszard Bandurowski, ekspert rynku rolnego – „Wydaje się, że zgodnie z naszą najlepszą wiedzą i prognozami, jakie się pojawiają ceny żywności będą rosły. Prawdopodobnie epoka taniej żywności się skończyła.”

Niestety będziemy płacić coraz więcej za żywność, bo zdaniem ekspertów rozwoju produkcji biopaliw z surowców rolnych nie da się już uniknąć.


POWIĄZANE

Pierwsza transza wypłaty za skup jabłek przez firmę Eskimos wczoraj została prze...

Wypłaty pomocy suszowej wstrzymane do stycznia br., ze wglądu na wyczerpanie się...

5. grudnia obchodzimy Światowy Dzień Gleby. "To ważna inicjatywa, która ma zwróc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę