aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Za dużo zboża

8 listopada 2005

W magazynach Agencji Rynku Rolnego wciąż znajduje się ponad 700 tysięcy ton zeszłorocznego ziarna. Eksport tego zboża idzie powoli, ale powierzchni magazynowej na potrzeby rozpoczętej dwa dni temu interwencji na pewno nie zabraknie. 

Początkowo w magazynach Agencji Rynku Rolnego było prawie milion ton zboża skupionego podczas zeszłorocznej interwencji. Ponieważ podobnie wysokie zapasy były w większości państw Unii Europejskiej Bruksela zdecydowała się dopłacać do eksportu zboża za granicę.

Niestety organizowane przez Agencję Rynku Rolnego przetargi nie cieszą się powodzeniem. Stawki subwencji eksportowych, które oferują nasi przedsiębiorcy rzadko są akceptowane przez Bruksele.

Tak było także na ostatnim przetargu. Polskie firmy zaoferowały wyeksportowanie poza Unię 26 tysięcy ton pszenicy po 89,5 euro za tonę. Komisja Europejska odrzuciła polskie oferty, gdyż były za niskie. Zaakceptowała natomiast oferty z Francji i Czech po 100 i 102. Jeszcze w tym roku magazyny interwencyjne Agencji Rynku Rolnego opuści natomiast 85 tysięcy ton zboża, które będą przekazane najuboższym.


POWIĄZANE

Miedź i krzem to pierwiastki, które mają duże znaczenie w stymulowaniu odpornośc...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę