informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Za zimno dla sadów

24 lutego 2006

Straty i to bardzo duże ponieśli sadownicy. Wszystko przez styczniową falę mrozów, która zdziesiątkowała plantacje. Najbardziej ucierpiały ciepłolubne odmiany śliw, moreli, wiśni i gruszy.

Takich mrozów i strat nie było w sadach od dawna. Przemarzły pędy, pąki i całe drzewa.

Niektórzy sadownicy mają nadzieję, że część uszkodzonej plantacji uda się jeszcze uratować. Dlatego z ostatecznym szacunkiem strat czekają do wiosny. Choć już teraz wiadomo gdzie zniszczenia są największe.

- Największa strata jest w gruszach. Tu najprawdopodobniej będzie cały sad do wyrwania. Gałązki po przełamaniu są brązowe i czarne. – mówi Tadeusz Mantorski ze Związku Sadowników RP

Straty będą tym dotkliwsze, że większość sadowników nie była ubezpieczona. Wszystko przez zbyt wysokie jak na kieszenie sadowników koszty takiej umowy. - Ubezpieczenie jednego hektara, bo były prowadzone takie rozmowy z firmami ubezpieczającymi, wynosi od 1200 do 1500 złotych. – informuje Witold Piekarniak ze Związku Sadowników RP.

Koszty byłyby mniejsze gdyby inny był kształt ustawy o ubezpieczeniach. Wyklucza ona wsparcie finansowe państwa dla chcących ubezpieczyć swoje plantacje. Jest jednak szansa, na zmianę.

Jak zapowiada Mirosław Maliszewski z PSL, ustawa o ubezpieczeniach będzie niedługo nowelizowana z innych powodów. - Sytuacja ta to dobry powód aby poprawić ją, żeby obejmowała także sadowników. – mówi.

O tym czy lobbing sadowników okaże się skuteczny przekonamy się niebawem.


POWIĄZANE

Celem podejmowanych działań jest budowa nawyku codziennego spożywania polskich o...

Wzrasta świadomość rolników i ogrodników w kwestii korzyści płynących ze stosowa...

Kampania ma na celu promocję europejskich jabłek na rynku Zjednoczonych Emiratów...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę