Zalesianie na finiszu

14 września 2007
Niewiele ponad 2 tygodnie na złożenie wniosków. Tyle czasu mają rolnicy, którzy zamierzają ubiegać się o wsparcie z programu zalesiania gruntów rolnych na lata 2007-13. Do rozdysponowania jest ponad 650 milionów euro.

Pod zalesianie można przeznaczyć grunty, które są przewidziane do tego w planie lub studium zagospodarowania przestrzennego gminy. Działka, na której będą posadzone drzewka musi mieć, co najmniej pół hektara powierzchni i 20 metrów szerokości. Minimalna szerokość nie jest wymagana tylko w przypadku działek graniczących z lasem. Są też inne ograniczenia.

Leszek Droździel prezes ARiMR: W poprzednim zalesiać tylko na terenach łąk i pastwisk, czyli trwałych użytków zielonych, gruntach ornych sadach w tym nowym okresie tylko na terenie gruntów rolnych i sadach.

Z programu zalesiania wyłączone są też obszary NATURA 2000. O wsparcie mogą ubiegać się właściciele lub współwłaściciele gruntów, którzy mają numer ewidencyjny gospodarstwa. Rolnicy zainteresowani tym programem pierwsze kroki powinni skierować do najbliższego nadleśnictwa. Tam zostanie wykonany szczegółowy plan zalesiania.

Piotr Bączek Nadleśnictwo Parciaki: Doradzamy jakie sadzonki wybrać na jakie tereny jak przygotować glebę.

Zalesić można jednak nie więcej niż 20 hektarów. Henryk Kowalczyk wiceminister rolnictwa: Nie jest to przypadkowa liczba do tej liczby niewymagane jest oddziaływanie na środowisko ten plan zalesieniowy jest uproszczony.

Chodzi także o to, aby unijne dotacje nie trafiały tak jak to miało miejsce w poprzednim programie do osób, które zalesiły po kilkaset hektarów ziemi. A o jakich pieniądzach mowa?

Pierwszy rodzaj płatności to wsparcie na zalesianie. Może ono wynosić w zależności od gatunku drzewek oraz terenu, na którym będą sadzone od ponad 4 do przeszło 6 tysięcy złotych na hektar. Powyżej 2 i pół tysiąca złotych można dostać na ogrodzenie takiej samej powierzchni uprawy leśnej. Przez 5 lat rolnikowi przysługuje premia pielęgnacyjna. Jest to ponad 900 lub 1300 złotych na hektar a na ochronę upraw przed zwierzyną dodatkowo od blisko 200 do 700.

Ostatni rodzaj płatności ponad 1500 złotych na hektar to premia zalesieniowa wypłacana przez 15 kolejnych lat. Przysługuje ona jednak tylko tym osobom, które ponad 1/4 dochodów czerpią z rolnictwa. Wnioski o przyznanie pomocy na zalesianie można składać w powiatowych biurach agencji Restrukturyzacji do końca września. W kolejnych latach dokumenty będą przyjmowane od 1 czerwca do 31 lipca.

POWIĄZANE

Spotkanie ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoły Solskiego oraz mini...

Od początku uruchomienia mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla produc...

W dniu 9 czerwca 2022 r., Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Roln...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę