aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zbiory zbóż w 2005 r.

25 czerwca 2005

W tym roku podczas żniw, cena skupu zbóż będzie raczej niska i nie przekroczy 90 euro za tonę pszenicy konsumpcyjnej. Według szacunków resortu rolnictwa, zbiory zbóż w 2005 r. wyniosą 26-27 mln ton, czyli powyżej średniej krajowej z ostatnich 5 lat, ale będą niższe niż w rekordowym 2004 roku - poinformował w czwartek na konferencji prasowej minister rolnictwa Jerzy Pilarczyk.

"Ceny w żniwa, tak jak w ubiegłym roku, wyznaczane będą przez cenę interwencyjną, która wynosi 101,3 euro za tonę. Nie widzę uzasadnienia, by w czasie żniw ceny zbóż spadły poniżej 90 euro za tonę" - powiedział minister.

Pilarczyk zaznaczył, że resort rolnictwa i Agencja Rynku Rolnego przygotowują ułatwienia dla przedsiębiorców skupujących zboże w ramach interwencji. Polegać one będą na obniżeniu zabezpieczenia za przechowywanie zboża z 110 euro za tonę do 60 euro za tonę. Dodał, że ministerstwo podejmie ponadto starania w Komisji Europejskiej w celu uzyskania zgody na uruchomienie kredytu preferencyjnego na skup ziarna.


POWIĄZANE

Światowa produkcja zbóż osiągnie 2,854 mld ton w 2024 r., co stanowi nowy rekord...

Pierwszy Europejski Kongres Sorgo Akt założycielski: utworzenie europejskiego se...

Wielu plantatorów zbóż przekonało się już o zasadności zaprawiania materiału sie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę